Peking 3. januára – Peking odsúdil nariadenia viacerých krajín sveta, ktoré začali od cestujúcich z Číny požadovať test na koronavírus. Pohrozil recipročnými protiopatreniami.

Medzi štátmi, ktoré od ľudí prichádzajúcich z Číny vyžadujú negatívny výsledok testu, sú aj Spojené štáty, Kanada, Francúzsko či Japonsko. K tomuto kroku pristúpili po tom, ako v Číne – po uvoľnení prísnych epidemiologických opatrení – prudko vzrástol počet prípadov covidu.

„Niektoré krajiny prijali opatrenia, ktoré sú zamerané výlučne na cestujúcich z Číny,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že zavedenie takýchto nariadení nie je nijako vedecky podložené a že takéto praktiky považuje za „neakceptovateľné“.

Čínsky rezort diplomacie zároveň upozornil, že Peking môže v tejto situácii „prijať protiopatrenia na základe reciprocity“.

WHO uviedla, že viaceré štáty k povinnému testovaniu cestujúcich pristúpili preto, lebo Peking neposkytuje dostatok informácií o aktuálnej pandemickej situácii.

Francúzska premiérka Élisabeth Borneová potvrdila, že Francúzsko bude ľudí prichádzajúcich z Číny testovať aj napriek nesúhlasu zo strany Pekingu. Podľa nej je toto opatrenie v záujme obyvateľov Francúzska.

AFP dodáva, že cestujúci z Číny budú musieť od štvrtka vo Francúzsku predložiť negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu. Ten musí byť vykonaný najviac 48 hodín pred odletom. Aj po pristátí vo Francúzsku sa budú musieť náhodne vybraní cestujúci podrobiť testom. Výtery odobraté pasažierom s pozitívnym testom budú postúpené na sekvenovanie s cieľom odhaliť možnú prítomnosť nových variantov koronavírusu.

Rýchle šírenie koronavírusu v Číne vyvoláva otázniky nad tým, či komunistická vláda v Pekingu zverejňuje pravdivé údaje o vývoji epidémie. Oficiálne miesta priznávajú len relatívne nízke počty nakazených a úmrtí, ktoré však podľa odborníkov nie sú reálne. Podľa niektorých odhadov by mohlo v Číne momentálne zomierať na covid až 9000 ľudí denne.

Mohlo by ťa zaujímať!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik