Pacienti s ochorením COVID-19 môžu v nevyhnutných prípadoch ísť na testovanie aj hromadnou dopravou. Musia však mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk. Ozrejmila to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

,,V zmysle vyhlášky ÚVZ, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, môže osoba pozitívna na ochorenie opustiť miesto izolácie na nevyhnutný čas spojený s odberom vzorky biologického materiálu,“ spresnila hovorkyňa ÚVZ.

Rezort zdravotníctva doplnil, že lekári majú možnosť priamo v ambulancii alebo pri návšteve pacienta odobrať biologickú vzorku na vyšetrenie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2, a tak ho včas diagnostikovať:

,,Ide o štandardný odber biologickej vzorky určenej na diagnostiku aj iných ochorení ako COVID-19,“ podotkol.

Testovanie na COVID-19 priamo v ambulancii u lekára

Výnimkou z domácej izolácie je tiež nevyhnutné poskytnutie zdravotnej starostlivosti osobe pozitívnej na ochorenie. Pozitívna osoba bez klinických príznakov sa môže zúčastniť aj na pohrebe blízkej osoby:

,,Na pohrebnom obrade je povinná dodržiavať odstup najmenej dva metre od ostatných účastníkov. Horné dýchacie cesty musí mať prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom. Rovnako musí održiavať hygienu rúk,“ ozrejmil úrad.

Za pozitívnu sa podľa vyhlášky ÚVZ považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu či Point of care testu. Rovnako tiež po domácom antigénovom teste. S výsledkom samotestu musí pozitívna osoba oboznámiť svojho všeobecného lekára, ktorý ju posúdi a určí ďalší postup.

Domáca izolácia trvá podľa neho päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívnej osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Getty Images & pixabay.com