Chathamské ostrovy, jedno z najodľahlejších obývaných miest na svete, zaznamenali svoje prvé prípady koronavírusového ochorenia COVID-19. Stalo sa tak vyše dva roky po tom, ako sa covid objavil v Číne.

Chathamské ostrovy, ktoré sú súčasťou Nového Zélandu, ležia 800 kilometrov východne od jeho hlavnej pevniny. Žije na nich zhruba 600 stálych obyvateľov. Tamojší zdravotnícky úrad potvrdil, že dve osoby mali počas uplynulého víkendu pozitívne výsledky testov na koronavírus a boli umiestnené do izolácie.

Ulice najväčšieho prístavu a osídlenia tohto súostrovia, Waitangi, boli v pondelok tiché. Vonku sa pohybovalo iba zopár ľudí, uviedla starostka Chathamských ostrovov Monique Croonová, ktorú citoval denník The Guardian. Starostka neposkytla ďalšie detaily o daných prípadoch; iba to, že jedna z pozitívnych osôb bola mimo súostrovia.

Nárast prípadov na Novom Zélande

Nový Zéland zaznamenáva rýchly nárast covidových prípadov odvtedy, ako do krajiny dorazil variant omikron. Wellington hlásil v pondelok 17.522 prípadov infekcie, v nemocniciach sa momentálne nachádza 696 pacientov.

Chathamské ostrovy podobne ako iné ostrovné územia a štáty, ktoré sa pandémii dosiaľ vyhli – vrátane Nauru, Pitcairnových ostrovov a Tokelau -, ťažili zo svojej oceánskej hranice.

Súostrovie ako súčasť Nového Zélandu však na rozdiel od zmienených teritórií nemá prísne hraničné kontroly a jeho obyvatelia – rovnako ako rezidenti hlavnej pevniny Nového Zélandu – sa môžu slobodne vzďaľovať a následne vracať domov.

Možno Vás zaujme!?

Zdroj: TASR, ČoJee!? / Foto: Freepik