Neďaleko Álp v meste Turín sú na sebe naukladané kontajnery naplnené miliónmi cvrčkov. Hmyz sa pripravuje ľahko: zmrazí sa, uvarí, vysuší a pomelie.

Na najväčšej talianskej hmyzej farme v krajine sa každý deň premení asi milión cvrčkov na potravinové prísady. Napríklad na svetlohnedú múku, ktorá sa dá použiť na výrobu cestovín, chleba, palaciniek alebo energetických tyčiniek. V tomto prípade je hmyz veľmi zdravý.

V reštaurácii neďaleko Turína prispôsobil šéfkuchár Simone Loddo svoj recept na čerstvé cestoviny typické svojou orieškovou vôňou. Pri výrobe vlastných tagliatelle však nepoužíva klasickú, ale hmyziu múku. Niektorí ľudia odmietajú ochutnať jeho cvrčkové dobrodružstvo, ale tí, ktorí to skúsia, sú prekvapení, ako dobre to chutí.

Je to výborná možnosť pre tých, ktorí chcú jesť menej mäsa, ale pritom stále prijímať dostatok bielkovín. Hlavným problémom je však cena. Cvrčia múka je luxusný výrobok. Stojí asi 60 eur za kilogram. Pozrieť sa môžeš TU.

hmyz
Zdroj: freepik.com

Výhody tejto ,,superpotraviny“

Cvrčkový prášok výborne chutí a je to potravina plná vitamínov, vlákniny, minerálov a aminokyselín. Jeden tanier obsahuje vyššie zdroje železa a horčíka ako bežná sviečková.

Chov hmyzu vyžaduje len zlomok pôdy využívanej na produkciu mäsa. Vzhľadom na znečistenie prostredia stále viac vedcov verí, že hmyz by mohol pomôcť k riešeniu klimatických zmien.

„To, čo tu robíme, je veľmi udržateľné. Dopad na životné prostredie je takmer nulový“ hovorí Ivan Albano, ktorý vedie hmyziu farmu. „Na výrobu jedného kilogramu cvrčkového prášku spotrebujeme asi len 12 litrov vody,“ dodáva a poukazuje na to, že produkcia rovnakého množstva bielkovín z kráv si vyžaduje tisíce litrov vody.

hmyz
Hmyz/ Zdroj: freepik.com

Odpor

„Mäso, ktoré vyrábam, je oveľa lacnejšie ako cvrčia múka a je veľmi kvalitné,“ hovorí Claudio Lauteri, ktorý vlastní farmu neďaleko Ríma.

V Taliansku rýchlo rastie počet obyvateľov. Mnohí sú zástancami toho, že stredomorská strava je základom pre zdravý životný štýl. Claudio verí, že potrava z hmyzu by mohla byť hrozbou pre taliansku kulinársku tradíciu.

„Tieto produkty sú odpadky,“ hovorí. „Nie sme na ne zvyknutí, nie sú súčasťou stredomorskej stravy. A môžu byť hrozbou pre ľudí. Nevieme, čo môže s naším telom urobiť hmyz. Som absolútne proti týmto novým potravinovým produktom. Odmietam ich jesť.“

„Budeme sa stavať proti tomuto šialenstvu, ktoré by ochudobnilo naše poľnohospodárstvo a kultúru, akýmikoľvek prostriedkami a na akomkoľvek mieste,“ napísal na Facebooku podpredseda vlády Matteo Salvini.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: BBC news, FOTO: freepik.com