Michal Polák, výborný hudobník a pedagóg pri hľadaní originálneho gitarového zvuku používa gitarové pedále, ktoré sú zaujímavé svojou výrobou. Vyrábajú sa iba za pomoci 3D tlačiarne Francescom Cremonese, ktorý je zakladateľom a autorom myšlienky Black Kat Devices. Niečo viac nám k tomu už prezradí  Michal.

Čo je to gitarový pedál?

Pedál, niekedy označovaný ako efektový pedál, stompbox alebo efektová jednotka, je elektronické zariadenie, ktoré nejakým spôsobom mení zvuk pripojeného nástroja. Pedále sú úzko spojené s gitaristami a elektrickou gitarou. Vokalisti a ďalší inštrumentalisti môžu tiež pomocou gitarových pedálov vytvoriť jedinečné a zaujímavé efekty. Správne poradie pedálov zabezpečí dobrý tón, ale aký tón to bude, závisí od vašich osobných preferencií. Hoci existujú základné pravidlá, v skutočnosti neexistuje žiadny správny alebo nesprávny spôsob ako zoradiť pedále. Ak chcete nastaviť gitarové pedále, naučte sa základné pokyny a experimentujte, aby ste našli usporiadanie, ktoré najlepšie vytvorí štýl a tón, ktorý chcete vo svojej hudbe.

Zdroj: Michal Polák – Black Kat Devices

Čo by si povedal o pedáloch Black Kat Devices?

Black Kat Devices sú gitarové pedále vyrobené pomocou 3D tlačiarne, čo sa premieta do ľahkosti napriek tomu, že ide o pomerne robustné pedále – a takmer s neobmedzenými  možnosťami  prispôsobenia. Francesco Cremonese je zakladateľ Black kat device, mladý podnikateľ nadšený pre hudbu a hudobné nástroje, ktorý vkročil do obrovského sveta efektov s rozhodne originálnym prístupom, počnúc výrobnými metódami samotných stompboxov. Výhod je mnoho: veľmi malé a ľahké efekty, no zároveň odolné. Tiež si ich môžem navrhnúť ako sa mi páči, bez vytvárania obmedzení. Ďalšia vec, ktorú netreba podceňovať je, že väčšina efektov je vyrobená z recyklovaných a obnoviteľných zdrojov, teda nie sú plastové.

Black Kat
Francesco Cremonese / Foto: Michal Polák

Je možné požiadať o prispôsobenie pedálov Black Kat alebo dokonca o úplne prispôsobené projekty?

To je základ podnikania. Každý pedál je iný, pretože každý si pýta vlastnú kombináciu farby a gombíkov. Taktiež sú rôzne možnosti materiálov (Glow in the dark, multicolor, takmer priehľadné filamenty) a potom je tu možnosť pridať čokoľvek (logo kapely, podpis, venovanie a pod.) samozrejme vždy podľa veľkosti. 

Ako zapojiť gitarový pedál?

Pripojenie gitarových pedálov nemôže byť jednoduchšie, pretože častejšie majú iba vstupný a výstupný port (okrem portov napájania). Pri pripájaní gitarového pedálu by ste chceli spojiť svoje pedále s čo najkratším káblom. A to preto, aby ste dosiahli čo najpravdivejší zvuk, pretože je tu len veľmi malý priestor na zmenu signálu.

Ktoré efekty sú pre teba lepšie – analógové alebo digitálne?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Mnoho profesionálnych interpretov používa digitálne. Rozhodujúcim faktorom by mal byť štýl a myšlienka. Analógové efekty majú jasný a hutný zvuk. Zatiaľ čo aj na najdrahších digitálnych modeloch sa objavujú zvukové artefakty. Je však potrebné poznamenať, že majú dve bezpodmienečné výhody, a to maximálnu presnosť a všestrannosť. Jedno zariadenie obsahuje veľké množstvo efektov so širokou škálou nastavení.

Ako si vybrať?

Začiatočník si postupne osvojí určité zručnosti, skúsenosti a štýl hry. Až potom je čas začať myslieť na efektové pedále. Neexistujú žiadne univerzálne pokyny pre výber. Jediná vec, ktorej je potrebné venovať pozornosť, je schopnosť nahrávať pre počúvanie. To je nevyhnutné pre analýzu chýb. Ak plánujete kúpiť viac pedálov, zvážte pedalboard. Jedná sa o špeciálne zariadenie, na ktorom sú všetky zariadenia upevnené v požadovanom poradí a sú navzájom spojené drôtmi. S jeho pomocou sa efekty kombinujú v požadovanom poradí. Uľahčuje skladovanie a prepravu.

Zdroj: Michal Polák – Black Kat Devices

Ako sa rozdeľujú gitarové efekty?

Gitarové efekty môžeme rozdeliť do niekoľkých základných zvukových skupín ako: OverdriveDistortionChorusFlangerTremoloHarmonizer a samozrejme aj rôzne Wah Wah pedále. Gitarové efekty sú alchýmia, ktorá Vám zaručí to, že sa už nikdy nebudete nudiť.

Máš obľúbený gitarový efekt?

Nemám len jeden obľúbený efekt, medzi moje najobľúbenejšie patria: Mongoose Fuzz, Wasp Drive od Black Kat Devices, a potom sú to efekty značky Dophix : Michelangelo, Lussuria, Dante, pravdepodobne kvôli svojej univerzálnosti a úžasnému zvuku, aj keď je vo všeobecnosti ťažké vybrať „najlepší“ gitarový pedál, pretože všetky slúžia na rôzne účely.

Dobré oneskorenie mi vždy poskytlo veľký priestor na experimentovanie a vytvarovanie môjho tónu a vďaka tomu môže Váš zvuk znieť oveľa lepšie, či už čisto alebo skreslene.

Existuje takmer neobmedzený počet spôsobov, ktorými môžete upraviť svoj zvuk tak, aby bol skutočne jedinečný, a to sa dá dosiahnuť buď jedným pedálom alebo niekoľkými.

Pre túto možnosť môže byť našim odporúčaním toho najlepšieho z najlepších gitarových pedálov Mongoose Fuzz.

Vďaka svojej neuveriteľnej univerzálnosti a ponuke rôznych variácií, od časového oneskorenia až po skreslenie, je tento pedál skvelou voľbou pre tých, ktorí ešte nenašli svoj zvuk.

Viac o Michalovi v našom predchádzajúcom rozhovore:

Zdroj: Michal Polák / redakcia ČoJee!? / Foto: Michal Polák