Charitatívny beh Wings for Life World Run  sa uskutoční  v nedeľu 8.  mája  2022, takže stále ostáva pár dní na to, pridať sa a urobiť niečo pre tých, ktorí behať nemôžu.

Vlani sa pre túto myšlienku spojilo viac ako 184 000 účastníkov po celom svete (viac ako 2100 na Slovensku), ktorí dokopy pomohli vyzbierať cez 4 milióny eur na výskum poranení miechy chrbtice. Pridáte sa k nim tento rok aj vy? Registrácia sa uzatvára 8. mája o 12:00.

POBEŽIA ŠPORTOVÉ OSOBNOSTI AJ CELEBRITY

Mnohé športové osobnosti zo Slovenska aj z celého sveta sa každoročne stavajú na pomyselnú štartovú čiaru tohto podujatia. Výhodou je, že vďaka aplikácii sa dá behať kdekoľvek na svete. Všetci vyrazia v tom istom momente (o 13:00 nášho času) a je jedno, či budú mať ešte v Austrálii noc, na Blízkom východe bude svitať alebo niekde inde slnko zapadať.

U nás sa na štart určite postavia stálice ako wakeskaterka Zuzka Vráblová, fitness kouč Maroš Molnár, kajakári Jakub Grigar a Janka Dukátová, zabávač a veľký zástupca všetkých vozíčkarov z obrovskou chuťou do života – Bekim, bežci Gabo Švajda, Romana Komarňanská, Emma Zapletalová a ďalší…

Filip Nagy / Red Bull Content Pool

„Množstvo športovcov, ale aj nešportovcov malo úrazy, keď spadli a ostali ochrnutí či už na jednu ruku alebo od pása dole a podobne. Pokiaľ to má takémuto človeku pomôcť vrátiť sa, aj keď možno nie k profesionálnemu športu, ale aspoň do plnohodnotného života, je to fantastické,“ hovorí Maroš Molnár.

6-násobná majsterka sveta vo wakeskatingu, Zuzana Vráblová, sama organizuje piešťanský App Run, na ktorom budú môcť ľudia zažiť emóciu zo spoločného behu aj na vlastnej koži. Okrem toho sa však rozhodla pridať sa do tímu kanadského wakeboardistu Bena Leclaira. „Ben je dobrý kamarát, ktorý, bohužiaľ, pri jazdení utrpel zranenie a momentálne je na vozíku,“ hovorí Zuzka, ktorá si veľmi dobre uvedomuje, prečo sa aj napriek tomu, že beh nemá rada, každý rok takto angažuje.

AJ VY SA MÔŽETE PRIDAŤ DO TÍMU

Do tímov sa môže pridať ktokoľvek a dokonca môžete byť v jednom napríklad aj s Maxom Verstappenom a Sergiom Pérezom, ktorí sú v tom spolu z celým F1 tímom Oracle Red Bull Racing, či s liverpoolskym futbalistom Trentom Alexanderom-Arnoldom, ktorý spomedzi členov jeho Teamu Trent vyberie jendého šťastlivca, ktorý získa jeho podpísané kopačky.

Na Slovensku bude mať svoju silnú zostavu aj Bekim, ktorý sa na trať vydá spolu s ďalšími vozíčkarmi, ktorým pomáha s tréningom a snaží sa im zlepšovať kvalitu života ale aj Maroš Molnár a ďalší.

Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool

VIAC O BEHU WINGS FOR LIFE WORLD RUN A NADÁCII WINGS FOR LIFE

Wings for Life World Run každý rok štartuje presne o 13:00 hod nášho času. Pobeží sa individuálne s aplikáciou alebo na organizovaných App Runoch v Bratislave, Piešťanoch, Nitre, Senici, Žiline a vo Vysokých Tatrách. Princíp je stále rovnaký – pol hodinu po štarte vychádza virtuálne stíhacie auto Catcher Car, ktoré postupne zrýchľuje a dobieha účastníkov.

Štartovné stojí 15 eur a 100 % z každého  štartovného  poplatku  a  príspevku  ide priamo  neziskovej  nadácii  Wings  for  Life.  Tá  už  od  roku  2004  podporuje  výskumné projekty, ktoré hľadajú spôsob liečby poranenej miechy, aby tak pomohla miliónom ľudí odkázaných na invalidný vozík. V roku 2018 sa vedcom zo Švajčiarska podaril prelomový pokrok vo výskume. A to vďaka klinickej štúdii STIMO, ktorá prostredníctvom elektrickej stimulácie miechy a pohybového tréningu za asistencie robota pomohla urobiť prvé kroky pacientom zapojeným do štúdie.

Od prvého behu v roku 2014 sa do Wings for Life World Run zapojilo 925 096 účastníkov, ktorí  spoločne  odbehli  9 034 954  km  a na  výskum  liečby  poranenej  miechy  pomohli vyzbierať 33,3 milióna eur.

Všetky informácie a registráciu nájdete na redbull.sk/worldrun alebo na wingsforlifeworldrun.com.

Zdroj: RedBull / Foto: Filip Nagy / Red Bull Content Pool, Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool