Vedci vynašli implantát, ktorý dokáže zjednodušiť život ľuďom s Parkinsonovou chorobou. Nejde o zázračný liek, len o vedeckú pomôcku.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívna porucha charakterizovaná deštrukciou špecifickej populácie neurónov: dopaminergných neurónov.

Degenerácia týchto neurónov bráni prenosu signálov riadiacich špecifické pohyby svalov. Vedie k traseniu, mimovoľným svalovým kontrakciám alebo problémom s rovnováhou. Tie sú charakteristické pre túto patológiu.

parkinsonova choroba, implantát

Tím z univerzity v Ženeve (UNIGE) skúmal zničenie týchto dopamínergných neurónov pomocou ovocnej mušky ako študijného modelu. Vedci identifikovali kľúčový proteín u múch a tiež u myší, ktorý hrá ochrannú úlohu pred týmto ochorením. Mohol by tak byť novým terapeutickým cieľom.

Malý implantát pripojený k elektródam vloženým do lebečnej kosti poskytuje obrovskú úľavu mladším pacientom trpiacim Parkinsonovou chorobou. Pacientom môže umožniť znovu získať jemné motorické zručnosti, ako je napríklad hranie golfu.

Hoci to nikoho nevylieči, implantát je niečo, vďaka čomu je život s Parkinsonovou chorobou desaťkrát znesiteľnejší.

implantát

„Pred operáciou som sa na Boxing Day išiel prejsť s manželkou a dostal som sa 200 yardov (182 m) od auta,“ povedal pre BBC pán Tony Howells, ktorý tento implantát dostal v roku 2019.

„Potom po operácii, ktorá bola o 12 mesiacov neskôr, som opäť išiel na Boxing Day a prešli sme 4 km a mohli sme ísť ďalej. Bolo to úžasné,“ dodal.

25 pacientov ako Howells bolo vybraných na účasť na testovanie v nemocnici Southmead v Bristole v Anglicku.

Operácia zahŕňa vloženie malej batérie do lebečnej kosti a spustenie elektród dole do stredu mozgu v subtalamických jadrách. Potom dodáva jemné elektrické impulzy, ktoré pomáhajú stimulovať nezarovnané neuróny, aby sa správne spúšťali. Tým sa obnovuje časť normálnej svalovej funkcie, ktorú Parkinsonova choroba narušuje.

Predchádzajúce implantačné operácie zahŕňali bizarné batérie podobné Tonymu Starkovi implantované do hrudníka pacienta. Táto nová metóda trvá len tri hodiny a mohla by byť dostupná až pre 10 % všetkých pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: goodnewsnetwork.org, goodnewsnetwork.org | Foto: parkinsons.org

reklama