Odborníci tvrdia, že tento liek je vzrušujúcim vývojom pri liečbe ochorenia Alzheimerovej choroby – ale prináša so sebou riziká!?

Alzheimerova choroba je srdcervúci zdravotný stav, ktorý postihuje milióny ľudí a rodiny. Táto choroba môže spôsobiť vyčerpávajúce problémy, ako je strata pamäti, zmätenosť a zmeny osobnosti. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb žije s touto chorobou na svete 50 miliónov ľudí, čo z nej robí najrozšírenejšiu formu demencie.

Leqembi liek

Liek je určený pre ľudí s miernym kognitívnym poškodením alebo veľmi skorými štádiami demencie Alzheimerovej choroby,“ povedal Dr. Anjali Patel ,kognitívny neurológ z Atlantic Neuroscience Institute v Overlook Medical Center v New Jersey. „Tento liek nie je na stredne pokročilú alebo pokročilú demenciu.“

Ľudia tiež musia spĺňať špecifické zdravotné požiadavky predtým, ako dostanú povolenie na túto liečbu. Váš lekár alebo lekár vášho blízkeho určí oprávnenosť na túto liečbu vykonaním testov.

liek
Ilustračný obrázok

Distribuuje sa prostredníctvom infúzií

Podľa Patela sa Leqembi infúzia podáva každé dva týždne. Spomaľuje progresiu Alzheimera, ale neodstraňuje chorobu.

Dr. Thomas Wisniewski, riaditeľ výskumného centra Alzheimerovej choroby na NYU Langone Health uviedol, že sa ukázalo, že tento liek spomaľuje stratu pamäti pri Alzheimerovej chorobe. Liek funguje tak, že pomáha odstraňovať proteíny a plaky, ktoré vytvárajú lézie v mozgu zodpovedné za rozvoj poruchy. V klinickej štúdii počas 18 mesiacov liečby došlo k ich 27 % zníženiu.

liek
Ilustračný obrázok

„Ak sa liečba predĺži na viac ako 18 mesiacov, je možné, že dôjde k výraznejším klinickým výhodám,“ povedal Wisniewski. Aj keď je toto všetko obrovským krokom v liečbe Alzheimerovej choroby, ešte to nie je zázrak. „Čo je dôležité, aby si pacienti zapamätali a lekári zdôraznili, že hoci tento liek môže znížiť mieru klinického poklesu, ku ktorému dochádza pri Alzheimerovej chorobe, nejde o vyliečenie ani zvrátenie choroby,“ nechal sa počuť Patel. 

Liek Leqembi má aj riziká

„Liek má nepriaznivé účinky,“ povedal Dr. David Knopman, klinický neurológ. Ale v porovnaní s inými liekmi na Alzheimerovu chorobu „má najlepší bezpečnostný profil,“ dodal. „V klinickej štúdii boli príznaky opuchu mozgu a krvácania zvyčajne mierne, ale môžu byť smrteľné,“ povedal Patel. Pacienti, u ktorých sa počas klinických testov vyskytli nežiadúce reakcie, prerušili liečbu na určitý čas, ktorý určil lekár“ poznamenal Wisniewski. Myslím si, že je na pacientoch a ich rodinách, ako sa rozhodnú,“ povedal Knopman.

liek
Ilustračný obrázok

Dúfajme, že to znamená, že na obzore je viac liekov proti Alzheimerovej chorobe

Wisniewski si myslí, že ide o pozitívny vývoj a že na ceste môže byť viac liekov na Alzheimerovu chorobu. „Dúfame, že existuje množstvo ďalších liekov, ktoré sú vo vývoji, podobné alebo možno lepšie ako Leqembi,“ povedal. „Verím, že v nadchádzajúcich rokoch bude pre pacientov k dispozícii širšia škála možností terapeutických zásahov modifikujúcich ochorenie.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj : huffpost.com / FOTO : freepik.com