Britský premiér Boris Johnson v pondelok odmietol podporiť niektorého z 11 kandidátov, ktorí by ho chceli nahradiť na čele Konzervatívnej strany a následne aj vo funkcii predsedu vlády. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej išlo o prvé Johnsonovo verejné vystúpenie od minulého štvrtka, keď oznámil svoju demisiu.

Boris Johnson ohlásil svoj odchod z funkcie šéfa konzervatívcov 7. júla po tom, čo pre nespokojnosť s jeho vedením vlády rezignovali desiatky ministrov, štátnych tajomníkov a ďalších vládnych úradníkov. Zároveň však vyjadril odhodlanie zostať vo funkcii premiéra dovtedy, kým nebude zvolený nový líder vládnucej Konzervatívnej strany, ktorý následne prevezme aj vedenie kabinetu.

,,Úlohou predsedu vlády je v tejto fáze nechať rozhodnúť stranu a pokračovať v uskutočňovaní plánov, s ktorými sme šli do volieb,“ uviedol Johnson.

Podľa vlastných slov sa chce v najbližšom období viac sústrediť na záujmy voličov a menej na riešenie politických otázok. Premiér zdôraznil, že nechce zmenšiť šance žiadneho z kandidátov uchádzajúcich sa o vedenie Konzervatívnej strany. Toto je práve ten dôvod, prečo žiadnemu z nich verejne nevyjadrí podporu.

Kto sa stane novým britským premiérom?

Konečný zoznam kandidátov by mal byť podľa AFP známy v priebehu tohto týždňa. Všetci 11 doposiaľ známi uchádzači sú poslancami Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu, hoci patria do rôznych názorových frakcií.

Do súboja oficiálne vstúpili napríklad ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, bývalý minister financií Rishi Sunak a jeho nástupca Nadhim Zahawi, niekdajší šéf rezortu diplomacie Jeremy Hunt, minister dopravy Grant Shapps, exminister zdravotníctva Sajid Javid či generálna prokurátorka Suella Bravermanová.

O tom, kto bude novým lídrov strany, by sa malo rozhodnúť ešte pred zjazdom konzervatívcov plánovaným na začiatok októbra. Podľa AFP by proces výberu mohol prebehnúť aj v zrýchlenom konaní. To znamená, že by dvaja hlavní kandidáti boli vybraní ešte pred 21. júlom, teda pred začiatkom letnej parlamentnej prestávky.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Getty Images