Experti OSN potvrdili, že od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine úplne alebo čiastočne zničených 152 kultúrnych a historických pamiatok. S odvolaním sa na aktualizovanú správu Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP.

Podľa agentúry AFP medzi zničené kultúrne a historické pamiatky na Ukrajine patria múzeá a pamätníky, kostoly a rôzne náboženské stavby, knižnice a iné výnimočné budovy.

,,Tieto opakované útoky na ukrajinské kultúrne pamiatky musia prestať. Kultúrne dedičstvo vo všetkých svojich formách by nemalo byť za žiadnych okolností terčom útokov,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

Organizácia UNESCO pritom po vypuknutí vojny zintenzívnila svoju pomoc pre miestne úrady, aby na území Ukrajiny označili čo najviac historických pamiatok tzv. „modrým štítom“. Ten svedčí o tom, že dané objekty sú chránené podľa Haagskeho dohovoru o kultúre v ozbrojených konfliktoch. Tento dohovor je z roku 1954 a jeho signatármi sú Rusko aj Ukrajina.

Napriek tomu však boli od 24. februára, keď sa začala na Ukrajine vojna, poškodené už desiatky pamiatok. UNESCO vo svojej aktualizovanej správe uviedlo, že z toho tri štvrtiny sú v Charkovskej a Doneckej oblasti na východe Ukrajiny a v blízkosti hlavného mesta Kyjev. Konštatuje v nej tiež, že sedem pamiatok svetového dedičstva, ako napríklad Katedrála sv. Sofie a kláštorné budovy Kyjevsko-pečerskej lavry v ukrajinskej metropole neboli poškodené.

Riaditeľ Centra svetového dedičstva UNESCO Lazare Eloundou Assomo už v apríli informoval o stovke poškodených alebo zničených pamätihodností. Spomenul historické pamiatky z 11. či 12. storočia a mnohé architektonické pamiatky zo sovietskej éry. Nezabudol pripomenúť ani zničené divadlo v prístavnom meste Mariupol.

Ukrajina žiada vylúčiť Rusko z organizácie UNESCO

Po vypuknutí vojny Ukrajina žiadala, aby Rusko vylúčili z UNESCA. Stretnutie, na ktorom sa malo diskutovať o štatúte pamiatok svetového dedičstva a mohla na ňom byť predložená aj táto žiadosť, však bolo odložené na neurčito. Pôvodne ho malo organizovať Rusko, a to v júni v meste Kazaň na juhozápade Ruska.

UNESCO v súvislosti s konfliktom na Ukrajine upozornilo, že ruských vojakov alebo predstaviteľov jeho vládnych úradov, ktorých uznajú za vinných z vedomého ničenia ukrajinských pamiatok, budú môcť stíhať podľa medzinárodného práva.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: shutterstock.com & cestujlevne.com