Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že šírenie opičích kiahní v takmer 50 krajinách sveta by sa malo dôkladne monitorovať, ale nevyžaduje si vyhlásenie globálneho stavu zdravotnej núdze. Informovala o tom agentúra AP.
V sobotňajšom vyhlásení núdzový výbor WHO uviedol, že mnohé aspekty prudko sa šíriacej nákazy sú „nezvyčajné“. Rovnako výbor priznal, že opičie kiahne sa síce roky zanedbávali, ale našťastie nepredstavujú globálny stav núdze:
,,Zatiaľ čo niekoľko členov vyjadrilo rozdielne názory, výbor sa konsenzom rozhodol odporučiť generálnemu riaditeľovi WHO, že v tejto fáze by sa malo rozhodnúť, že šíriaca sa nákaza nepredstavuje globálny stav zdravotnej núdze,“ uviedla WHO vo vyhlásení.
WHO napriek tomu poukázala na mimoriadnu povahu epidémie a prízvukovala, že kontrola jej šírenia si vyžaduje intenzívnu reakciu. Výbor tiež uviedol, že šírenie nákazy by sa malo dôsledne monitorovať a po niekoľkých týždňoch prehodnotiť.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zvolal stretnutie núdzového výboru vo štvrtok 23. júna. Tedros zvolanie stretnutia odôvodnil tým, že vírus sa správa nezvyčajne, objavuje sa v čoraz väčšom počte krajín, a preto je potrebná koordinovaná reakcia medzinárodného spoločenstva. Taktiež poznamenal, že WHO spolu s partnermi a odborníkmi pripravujú zmenu názvu opičích kiahní.
Opičie kiahne sú zriedkavým nákazlivým ochorením vyskytujúcim sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.
Medzi prejavy opičích kiahní patria napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v USA, Kanade a Austrálii.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: TASR | Foto: pixabay.com