Na Slovensku štartuje kampaň Európsky týždeň mobility (ETM). Tento rok bude témou Lepšia dostupnosť s mottom Cestujme zodpovedne. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková. Európsky týždeň mobility sa každoročne koná v termíne od 16. do 22. septembra.

Kampaň na podporu udržateľnej mobility je podľa SAŽP príležitosťou pre samosprávy, inštitúcie, verejné i mimovládne organizácie a školy otestovať nové formy čistej mobility, zhodnotiť súčasné dopravné návyky a pozrieť sa na aktuálne výzvy.

Generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco vyzýva mestá, obce a organizácie, aby počas ETM zorganizovali aktivity, ktoré propagujú udržateľnú mestskú dopravu a zavádzali trvalé opatrenia na zlepšovanie aktívnych foriem dopravy:

,,Môžu mať akúkoľvek formu. Od organizovaných prechádzok či cyklojázd cez pouličné hry, bonusy na cestovanie verejnou dopravou, až po verejné prednášky. Všetky aktivity, ako aj trvalé opatrenia, ktoré propagujú a podporujú verejnú dopravu, cyklistiku, chôdzu a rôzne formy udržateľnej mobility, sú vítané,“ povedal Maco.

Agentúra odporúča samosprávam, aby oslovili k participácii a spolupráci počas kampane aj organizácie a inštitúcie, ktoré na jej území pôsobia. Môžu to byť firmy, neziskové organizácie, školy, centrá voľného času i prevádzkovatelia verejnej dopravy.

,,Lepšie spojenie pre ľudí je jedným z hlavných znakov témy tohto ročníka. Okrem neho sú to ešte lepšia dostupnosť ľudí do okolia, lepšie prepojenie používateľov a poskytovateľov, či lepšie prepojenie tvorcov politík,“ priblížila Pšenáková.

Deň bez áut

ETM vyvrcholí 22. septembra dňom bez áut, hovorí Andrea Štulajterová, poverená SAŽP koordináciou kampane. Samosprávy tak v tento deň vytvoria živé ulice bez áut, kde sa cítia bezpečne najmä chodci a cyklisti.

,,Je to príležitosť vyskúšať si, ako by mohli ulice vyzerať a akému účelu by mohli slúžiť, keby neboli plné áut,“ skonštatovala Štulajterová.

Súčasťou kampane je aj národná súťaž o Cenu ETM, ktorej cieľom je zvýšiť motiváciu samospráv a organizácií k účasti, priblížila Pšenáková. Zapojiť sa podľa nej bude dať v troch kategóriách, a to aktívna samospráva, aktívny samosprávny kraj a aktívna organizácia.

Európsky týždeň mobility na Slovensku vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR a národným koordinátorom je Slovenská agentúra životného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: facebook.com/tyzdenmobilitysk