Koncom marca sa v japonskom meste Saitama odohrali Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2023. Práve v Japonsku sa tento šport teší mimoriadnej obľube, pričom je domovom najlepších krasokorčuliarov sveta. To sa na tohtoročných Majstrovstvách sveta opäť potvrdilo!

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní tento rok so sebou priniesli viacero historických momentov. Na ľade sa predviedli najlepší súčasní krasokorčuliari sveta. Aj Slovensko malo na tomto šampionáte svojich reprezentantov, a to až v troch kategóriách!

Súťaž tanca na ľade vyhrali po úspešnom rytmickom aj voľnom tanci Američania Madison Chock a Evan Bates s celkovými 226,01 bodmi. Na druhom mieste sa umiestnili Charlene Guignard a Marco Fabbri z Talianska. Piper Gilles a Paul Poirier z Kanady si so svojimi 217,88 bodmi vybojovali bronzovú medialu. Slovenskí reprezentanti Anna Šimová a Kirill Aksenov si v rytmickom tanci vybojovali len 60,16 bodov a postup do voľných tancov im tak ušiel o necelé 4 body.

Zlatá medaila pre Japonsko až v troch kategóriách

Zo žien titul majsterky sveta obhájila minuloročná šampiónka Kaori Sakamoto z Japonska. Stala sa tak prvou Japonkou, ktorá získala titul majsterky sveta dvakrát po sebe. Druhé miesto si získala Juhokórejčanka Haein Lee. Veľkým prekvapením sa však stala belgická krasokorčuliarka Loena Hendrickx, ktorá bola po krátkom programe na piatom mieste. Po voľnej jazde si vybojovala bronzovú medailu. Slovenka Ema Doboszova v krátkom programe získala 53,01 bodov, čo jej na postup do voľnej jazdy žiaľ nestačilo.

Po krátkom programe mužov sa ako najväčší favoriti ukázali minuloročný šampión Shoma Uno z Japonska a mladá americká nádej Illia Malinin. Rivalita týchto dvoch hviezd bola veľkým lákadlom pre divákov, ktorí s napätím čakali ako dopadne celkové skóre. Prekvapil však juhokórejský talentovaný Junhwan Cha, ktorý predviedol vo voľnej jazde fenomenálny výkon. Shoma Uno nakoniec získal 301,14 bodov, čo mu umožnilo získať zlato a obhájiť tak minuloročný titul. Je tak prvým Japoncom, ktorý získal zlatú medailu na svetovom šampionáte dvakrát po sebe. Na druhom mieste sa umiestnil Junhwan Cha, ktorý sa týmto víťazstvom stal prvým juhokórejským mužom s medailou z Majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní. Illia Malinin nakoniec skončil s bronzovou medailou.

Slovák Adam Hagara sa po krátkom programe so svojimi 70,29 bodmi kvalifikoval do voľnej jazdy, čo je pre tohto mladého krasokorčuliara veľký úspech. Ide o druhé Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní, ktorých sa zúčastnil. Celkovo získal 203,26 bodov, čím si vybojoval 23. miesto.

Japonci sa tešia aj z ďalšej zlatej medaily, a to zo súťaže párov. Pár Riku Miura a Ryuichi Kihara je vôbec prvým japonským párom, ktorému sa podarilo vybojovať v tejto kategórii prvé miesto. Získali celkom 222,16 bodov. Aj v tomto prípade tak ide pre Japonsko o historický moment. Za nimi nasledovali Američania Alexa Knierim a Brandon Frazier na druhom mieste a Taliani Sara Conti a Niccolo Macii na treťom mieste.

Môže ťa zaujať!?

Zdroj: isuresults.com, isu.org / Foto: twitter.com/ISU_Figure