Nemecko v sobotu podobne ako mnohé iné krajiny vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Ukrajinu pre obavy z hroziacej ruskej invázie. K rovnakému kroku pristúpili aj Austrália a Nový Zéland, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

,,Ak sa v súčasnosti nachádzate na Ukrajine, uistite sa, či je vaša prítomnosť naozaj nevyhnutná. Ak nie je, tak v krokom čase odíďte,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Austrálsky premiér Scott Morrison vyzval k rovnakému kroku aj občanov Austrálie:

,,Situácia (na Ukrajine) bude veľmi nestabilná, ak dôjde ku konfliktu. Dúfame, a modlíme sa, aby sa to nestalo. Už nejaký čas vieme, že Austrálčania, ktorí sú na Ukrajine, by sa mali snažiť dostať z krajiny,“ uviedol Morrison.

Novozélandská ministerka zahraničných vecí Nanaia Mahutová upozornila občanov Nového Zélandu na to, že ich krajina nemá na Ukrajine diplomatické zastúpenie, a preto bude jeho schopnosť poskytnúť svojim občanom konzulárne služby „veľmi limitovaná“. Občania by preto mali bez váhania opustiť krajinu, kým majú k dispozícii komerčné lety.

,,Bezpečnostná situácia na Ukrajine sa môže v krátkom čase zmeniť. Novozélanďania by sa za týchto okolností nemali spoliehať na pomoc pri evakuácii,“ uviedla Mahutová.

Zároveň ministerka opäť vyzvala Rusko, aby okamžite prijalo kroky smerujúce k uvoľneniu napätia.

Medzičasom Izrael varoval svojich občanov pred cestou na Ukrajinu. Na okamžitý odchod z Ukrajiny už skôr vyzvali svojich občanov aj USA, Británia, Lotyšsko a Estónsko.

Krajiny NATO

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu môže prísť kedykoľvek, možno ešte pred koncom tohtoročných zimných olympijských hier v Pekingu, ktoré trvajú do 20. februára.

Rusko popiera, že plánuje Ukrajinu napadnúť. V blízkosti jej hraníc však nahromadilo vyše 100-tisíc svojich vojakov a žiada od Severoatlantickej aliancie a USA bezpečnostné záruky, píše DPA.

Ukrajina žiada svojich občanov, aby zachovali pokoj a nepodliehali panike v súvislosti s narastajúcimi obavami, že sa Rusko pripravuje na inváziu. Ukrajinskí diplomati sú zároveň v neustálom kontakte so všetkými svojimi kľúčovými partnermi.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: shutterstock.com | Ilustračný obrázok: ČoJee!?