Výtvarné diela zo súkromnej zbierky zosnulého spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft, amerického podnikateľa Paula Allena, pôjdu v novembri do dražby.

Ako informovala spravodajská stanica BBC News, aukčný dom Christie’s odhadol celkovú hodnotu ponúkaných obrazov na viac ako miliardu dolárov. To znamená, že Allenova súkromná zbierka bude najväčšou dražbou umeleckých diel v histórii a výťažok z predaja poputuje v súlade s jeho poslednou vôľou na charitatívne účely.

Pestrá zbierka umelcov všetkých čias

Zbierka obsahuje majstrovské diela Botticelliho, Renoira, Cézanna, Roya Lichtensteina, Davida Hockneyho či Jaspera Johnsa. Do dražby ide vyše 150 obrazov, ktoré vznikli v rozmedzí 500 rokov.

,,Pre Paula bolo umenie analytické aj emocionálne. Veril, že vyjadruje jedinečný pohľad na realitu, spájajúc duševný stav umelca s jeho vnútorným pohľadom,“ uviedla jeho sestra Jody Allen, ktorá spravuje jeho majetok.

Umelecká zbierka zakladateľa Microsoftu za miliardy dolárov pôjde do dražby

Paul Allen založil technologickú spoločnosť Microsoft v roku 1975 s priateľom z detstva Billom Gatesom. Vyvinuli operačný systém pre osobné počítače, čo z nich neskôr spravilo miliardárov.

Allen opustil Microsoft v roku 1983 zo zdravotných dôvodov. V roku 2010 oznámil, že väčšinu zo svojho majetku venuje po smrti na dobročinnosť. V tom čase bol podľa časopisu Forbes v rebríčku najbohatších ľudí na 37. mieste. Zomrel v roku 2018 ako 65-ročný na komplikácie pri liečení non-Hodgkinovho lymfómu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: dailysabah.com