Seniori by nemali požičiavať peniaze neznámym osobám, a to ani v prípade, ak to odôvodňujú emotívnymi príbehmi. Na sociálnej sieti to pripomenula bratislavská polícia. Zároveň vyzvala občanov, aby osoby vo vyššom veku upozorňovali na súčasné praktiky podvodníkov.

Ak seniorov niekto telefonicky požiada, aby mu poskytli peniaze, polícia im odporúča situáciu skontrolovať u ďalších osôb:

,,Mali by si overiť, či naozaj volá ich príbuzný a neverili výhovorkám, že má iný hlas preto, lebo je chorý,“ skonštatovala.

Polícia zdôraznila, že ak sa neznáma osoba počas telefonátu prezentuje ako policajt, nemajú vyhadzovať svoje úspory z okna ani ich nechávať pred dverami. Rovnako je podľa nej dôležité neotvárať príbytky neznámym osobám, ktoré ponúkajú na predaj rôzny tovar či výkon služieb.

,,Ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, poisťovní či iných inštitúcií, ktorí sa bez ohlásenia a predloženia odborných preukazov snažia vykonať rôzne činnosti, by mali odmietnuť,“ odporučila polícia.

Rovnako apeluje na seniorov, aby nepodpisovali neznáme dokumenty bez konzultácie s príbuznými alebo právnikmi. Radí im tiež, aby odmietli bezdôvodnú, niekedy až násilnú pomoc od neznámych osôb.

,,Podvodníci ovládajú veľa spôsobov a používajú rôzne zámienky, ako okradnúť svoje obete,“ pripomenula.

Starší ľudia by tiež nemali vyberať finančnú hotovosť a cennosti v prítomnosti neznámych osôb. Ak spozorujú cudziu osobu, ktorá sa správa podozrivo a snaží sa získať ich dôveru či vstúpiť do ich príbytku, majú kontaktovať políciu na čísle 158.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: pixabay.com