Juhokórejská armáda v nedeľu oznámila, že Severná Kórea zrejme vypálila viacero striel zo salvových raketometov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že trajektórie striel, pravdepodobne skúšobne vypálených z raketového delostreleckého systému, boli spozorované v nedeľu po 18.00 h miestneho času. Soul v tejto súvislosti posilnil ostražitosť, pričom svoj postup úzko koordinuje s USA.

Agentúra AFP pripomína, že k odpáleniu striel došlo len niekoľko dní po tom, ako na spoločné cvičenia do Južnej Kórey priletelo šesť moderných amerických stíhačiek F-35. V juhokórejskom vzdušnom priestore a okolitých vodách by mali operovať 10 dní.

Soul chce posilniť svoju obranyschopnosť, podporí ho USA a Japonsko

KĽDR vykonala v tomto roku viacero raketových testov. Medzi nimi bolo aj vypálenie medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorú tak otestovala prvýkrát od roku 2017, pripomína agentúra AFP.

Washington i Soul upozorňujú, že KĽDR sa pripravuje na vykonanie svojho v poradí siedmeho jadrového testu. Spojené štáty americké pritom túto izolovanú krajinu varovali, že ak takýto test podstúpi, bude to mať za následok „rýchlu a ráznu“ reakciu.

Soul v júni avizoval, že sa chystá posilniť svoju obranyschopnosť. Rovnako chce upevniť aj bezpečnostnú spoluprácu s Washingtonom a Tokiom, aby tak lepšie čelil jadrovej hrozbe z Pchjongjangu. V Južnej Kórei je v súčasnosti rozmiestnených zhruba 28 500 amerických vojakov.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: dreamstime.com