Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal v nedeľu z funkcie šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Ivana Bakanova a generálnu prokurátorku Irynu Venediktovovú. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Výnosy o odvolaní Bakanova a Venediktovovej v nedeľu večer zverejnili na oficiálnej webovej stránke ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenskyj neskôr v príspevku na sociálnej sieti Telegram uviedol, že týchto dvoch vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov odvolal, pretože mnoho zamestnancov ich úradov kolaboruje s Rusmi. Generálna prokurátorka viedla vyšetrovanie vojnových zločinov páchaných ruskými silami na Ukrajine.

,,Vyše 60 zamestnancov prokuratúry a SBU zostalo na (Rusmi) okupovanom území a pracujú proti nášmu štátu,“ ozrejmil Zelenskyj v príspevku.

Ďalej prezident uviedol, že bolo zaznamenaných vyše 650 prípadov súvisiacich so zradou a kolaboráciou v spojitosti so zamestnancami úradov prokurátora.

,,Takéto množstvo zločinov proti základom národnej bezpečnosti a zaznamenané vzťahy medzi ukrajinskou a ruskou tajnou službou vyvolávajú dôležité otázky týkajúce sa šéfov (spomínaných úradov),“ uviedol ukrajinský prezident. Následne dodal, že všetky tieto otázky neskôr zodpovedajú.

Zelenskyj však v ďalšom výnose zverejnenom na webe jeho kancelárie vymenoval za nového generálneho prokurátora Olexija Symonenka. Ten bol doposiaľ námestníkom Venediktovovej. Agentúra AP zároveň uvádza, že podľa ukrajinských médií je odvolaný Bakanov prezidentov priateľ z detstva.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: mind.ua & pixabay.com