Prišiel s nápadom, z ktorého je dnes jedinečný projekt. JÁN KUBIŠ, organizátor Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v kúpeľoch Brusno hovorí, že 18. a 19. augusta to bude opäť hudobný sviatok, ktorý priláka hviezdy, aj muzikálových nadšencov.

V čom je tento muzikálový festival v Brusne jedinečný?

Prioritne v tom, že je jediný na Slovensku. Už pätnásť rokov vždy jeden letný augustový víkend patrí top umelcom – hercom, spevákom, hudobníkom, režisérom a divákom z celého Slovenska a Česka. Som vďačný, že práve diváci vytvárajú úžasnú a nezameniteľnú atmosféru na festivalovej Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika. Spoločne s umelcami stierajú tú pomyselnú bariéru medzi hľadiskom a javiskom.

Tento rok už pripravujete šestnásty ročník. Určite bude aj tento výnimočný…

…áno, lebo aj tento rok prídu na našu Terasu muzikálovej slávy Jozefa Bednárika mnohé rešpektované osobnosti, ktoré podujatiu dodajú punc najvyššej exkluzivity. Túto koncentráciu popredných umelcov ešte umocňuje skutočnosť, že si slávnostným sobotným programom pripomenieme výnimočného herca a režiséra Jozefa Bednárika. Zdá sa to neuveriteľné, ale bude to presne desať rokov čo nás opustil. Spomínať na „Beďa“, ako ho blízki a tí, ktorých mal rád, volali, prídu jeho súrodenci, Leona Machálková, Daniel Hůlka, Mirka Partlová, Zdeněk Barták, Andrea Zimányiová, Ján Greššo, Štefan Skrúcaný, Dárius Kočí, Janko Galovič či Majo Labuda a ďalšie významne osobnosti. 

Foto: Archív Ján Kubiš

Pribudne aj tento rok tabuľa s menom známeho umelca na Terase slávy?

Ako každý rok aj tento už tradične na Terase muzikálovej slávy pribudne tabuľa s menom rešpektovanej osobnosti. Tak isto si ocenenia Brusnianska Brusnica odnesú ďalšie dve osobnosti. O koho tentoraz pôjde, je, samozrejme, ako vždy tajné do poslednej chvíle. Isté je len to, že toto prestížne ocenenie bude venované osobnostiam za prínos v muzikálovej tvorbe.  Na slávnostnom ceremoniáli sa predstavia  Mirka Partlová, Štefan Skrúcaný, Darius Koči, Tereza Králiková, Nikol Ďuricová a Peter Paleček.

Festival trvá dva dni, môžete aj konkrétne priblížiť, na čo sa diváci môžu tešiť?

Na piatkový večer 18. augusta je naplánovaná aj Muzikálová kaviareň Milana Sedláčka, v ktorej tento známy moderátor vyspovedá a uvedie Felixa Slováčka, Zdeňka Bartáka, Petra Ondriu, Míšu Noskovú, Nikol Ďuricovú, Terezu Králikovú …. Ďalší program sa volá Felix Slováček 80 a pri príležitosti osemdesiatin tohto významného umelca a nášho niekoľkonásobmného odborného garanta sme pripravili koncert najslávnejších, hlavne filmových, melódií, ktoré prídu zaspievať, zahrať a oslávencovi zablahoželať Sisa Sklovská, Richard Rikkon.

Brusno
Foto: Archív Ján Kubiš

Na plagátoch avizujete aj výnimočný KONCERT PRE BEĎA. Ten bude v sobotu?

Koncert pre Beďa bude, ako by to možno povedal aj on, tou zlatou čerešničkou na festivalovej torte. Na koncerte sa divákom predstaví jeden z jeho najväčších muzikálových objavov – Dan Hůlka, ktorý na Jozefa Bednárika zaspomína cez piesne z jeho v Prahe režírovaných muzikálov a slávna mizikálová speváčka Leona Machálková, ktorá účinkovala v štyroch z nich. Pražské trio uzatvorí stálica muzikálových scén v Prahe Miša Nosková. Na Jozefa Bednárika sa však bude spomínať aj prostredníctvom Andrei Zimányovej, ktorá vystúpi v programe Šansóny pre Beďa. Výnimočný bude špeciálne pripravený program Generálka – od Jozefa po Modrú ružu.

Úlohu režiséra si zahrá  Majo Labuda a jeho asistentky Kristína Vrecková a postupne sa cez ukážky so slovenských Béďových muzikálov sa predstavia Ján Gallovič, Andrej Remeník, Štefan Skrúcaný, Tereza Králiková, Nikolas Draškovič a Peter Paleček. Režijnú taktovku má pevne v rukách Jaro Moravčík a Július Selčan si zase vezme dirigentskú paličku. Práve on bude so svojim mini orchestrom hudobne doprevádzať tento premierový festivalový program.  Spomenieme si aj Hanku Zagorovú v otváracom koncerte sobotného programu. Jej piesne zaspievajú študenti Konzervatória Jána Levoslava Bellu z Banskej Bystrice. Už sa tešíme ako si tento ročník vychutnajú diváci s ktporými sa mnohými stretávam už niekoľko ročníkov.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: Ján Kubiš / Foto: Archív Ján Kubiš