Vláda SR odsudzuje konanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. V súčinnosti so spojencami v NATO a Európskej únii bude pomáhať v sebaobrane Ukrajiny pred ruským agresorom a zasadzovať sa za zastavenie bojov. Premiér Eduard Heger o tom informuje na sociálnej sieti.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok ráno oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Predseda vlády SR prirovnal konanie Ruska k barbarskému činu:

,,Zo strany Ruska ide o neospravedlniteľný barbarský čin, hrubé porušenie medzinárodného práva. Znova nám pred očami ožil ruský imperializmus v jeho agresívnej, militantnej podobe,“ uviedol Heger.

Slovensko podľa slov premiéra stojí pri ukrajinskom ľude. Nastolenie mieru považuje za absolútnu prioritu:

,,Dnes však vieme, že mier možno dosiahnuť len tým, že demokratické štáty budú mať voči diktatúram a despotom vojenskú prevahu a ich odvetné kroky za agresiu budú mať silný moment odstrašenia. Vláda ubezpečuje občanov na Slovensku, že spolu so spojencami v Severoatlantickej aliancii urobí všetky potrebné kroky na odvrátenie vojny, ktorá zasiahla nášho suseda,“ zhrnul Heger.

Konanie Ruska je hrozbou pre európsku bezpečnosť

Rusko podľa ministra zahraničných vecí SR Ivana Korčoka (nominant SaS) hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je zároveň hrozbou pre európsku bezpečnosť.

,,Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku štyri,“ vyhlásil Korčok s tým, že súčasná situácia si to vyžaduje.

Prezidentka ostro odsúdila protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ostro odsúdila protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Ukrajinskému ľudu, ako aj vedeniu krajiny a prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyjadrila plnú podporu a solidaritu.

,,Nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa ukázala byť ilúziou,“ skonštatovala na sociálnej sieti Čaputová.

Pripomenula, že pred niekoľkými hodinami Ruská federácia napadla Ukrajinu a začala vojenskú inváziu, pričom ruské ozbrojené sily zasiahli aj zvyšok východnej Ukrajiny.

,,Sme proti zvrátenej vojne, proti nezmyselnému utrpeniu a zabíjaniu ľudí,“ vyhlásila podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Pre aktuálnu situáciu na Ukrajine zasadne mimoriadne vo štvrtok ráno Bezpečnostná rada SR. Informáciu pre TASR priniesli z Úradu vlády SR.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: pixabay.com | Video: YouTube