Ukrajinská pohraničná stráž vo štvrtok ráno oznámila, že ruská armáda zaútočila na Ukrajinu zo susedného Bieloruska. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Pohraničná stráž uviedla, že ruskí vojaci spustili počas útoku podporovaného Bieloruskom aj delostreleckú paľbu. Ukrajinská pohraničná stráž dodala, že paľbu opätovala a že zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete.

Ruskí vojaci boli vyslaní na územie spojenca Bieloruska na vojenské cvičenia a tento krok vnímal Západ ako predohru k invázii na Ukrajinu. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev sa nachádza len približne 75 kilometrov južne od hranice s Bieloruskom, pripomína agentúra AP.

Ukrajinská armáda vo štvrtok oznámila, že na východe krajiny neďaleko proruskými separatistami ovládaného regiónu Donbas zostrelila päť ruských lietadiel a jeden vrtuľník. „Podľa veliteľstva spoločných síl dnes, 24. februára, v oblasti operácie spoločných síl bolo zostrelených päť lietadiel a jeden vrtuľník agresorov,“ oznámil generálny štáb ukrajinskej armády.

Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že neutralizovalo ukrajinské vojenské letecké základne a ukrajinské systémy protivzdušnej obrany. Oznam prišiel niekoľko hodín po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin spustil vojenskú ofenzívu proti susednej krajine. Informovala o tom francúzska tlačová agentúra AFP.

„Vojenská infraštruktúra na ukrajinských vojenských leteckých základniach bola vyradená z prevádzky,“ napísalo ruské ministerstvo obrany v oznámení, ktoré priniesli tlačové agentúry. Ministerstvo dodalo, že „zničilo“ protivzdušnú obranu Kyjeva.

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Twitter