Holandské úrady zadržali v pondelok 27-ročného muža poľskej národnosti podozrivého zo zorganizovania vraždy známeho reportéra a investigatívneho novinára Petera Rudolfa de Vriesa.

Ako pripomína agentúra AFP, reportéra De Vriesa postrelili vlani 6. júla, a to z bezprostrednej blízkosti na ulici v centre Amsterdamu. Novinár zomrel o deväť dní neskôr na následky zranení. Jeho smrť vyvolala v Holandsku šok a smútok. Tisíce ľudí stáli v rade, aby mu vzdali poslednú poctu v amsterdamskom divadle.

Zadržaný, ktorého totožnosť nebola zverejnená, je podozrivý z „riadenia osôb, ktoré vraždu de Vriesa vykonali“, ako to uviedla prokuratúra vo vyhlásení. Ďalšie podrobnosti holandské úrady nezverejnili. Uviedli však, že pátranie po objednávateľovi vraždy a zisťovanie jej motívu pokračuje.

Pre vykonávateľov vraždy, 21-ročného Holanďana a poľského štátneho príslušníka, prokuratúra žiada doživotie. Rozsudky nad nimi budú vynesené 14. júla. Podľa prokuratúry boli títo dvaja podozriví zatknutí vlani necelú hodinu po streľbe v centre Amsterdamu. V aute, zastavenom na diaľnici neďaleko Haagu, bola aj zbraň, ktorou bol De Vries zastrelený. V aute sa nachádzal aj mobilný telefón, ktorý podľa prokuratúry obsahoval správy súvisiace s vraždou tohto 64-ročného novinára.

Motív útoku na novinára nie je známy. Existujú však náznaky, že súvisí s tým, že bol dôverníkom kľúčového svedka vo veľkom drogovom prípade.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: flair.nl