Havajský vulkán Kilauea začal vo štvrtok vnútri svojho vrcholového krátera soptiť, k čomu dochádza len necelý mesiac po tom, čo táto sopka spoločne so svojím väčším susedom, sopkou Mauna Loa, prestala chrliť lávu. Napísala o tom v piatok agentúra AP na základe oznámenia americkej geologickej služby USGS.
Obe sopky (vulkán Mauna Loa a Kilauea) sa utíšili tesne pred polovicou vlaňajšieho decembra. Mauna Loa začala predtým chrliť lávu 27. novembra po 38 rokoch pokoja.
Erupcie na Kilauei sa začali v septembri 2017 a len o rok neskôr jej láva zničila stovky obytných budov. Výbuchy vulkánu Mauna Loa neboli až také nebezpečné, avšak láva z neho sa zastavila len necelé tri kilometre od hlavnej diaľnice na tamojšom najväčšom ostrove Havaj, známom aj ako Veľký ostrov.
Havajské vulkanologické observatórium (HVO) nepredpokladá, že by sa erupcie oboch sopiek v plnom rozsahu obnovili, avšak opätovnú aktiváciu Kilauey s určitou dávkou pravdepodobnosti vulkanológovia predpovedali už hneď po jej minulomesačnom utíšení.
Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Vulkán je nepretržite činný od roku 1983, pričom v roku 2018 jeho erupcia zničila viac než 700 domov.
Čítajte tiež!?
Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik.com