Existuje mnoho rôznych miest, na ktorých môže vyslúžilé lietadlo skončiť. Niektoré sa vracajú na oblohu, aby lietali pre iné letecké spoločnosti, iné sa recyklujú na súčiastky, zatiaľ čo veľké množstvo sa premiestňuje na skládky lietadiel.

Jedno konkrétne vyradené lietadlo British Airways sa pripravuje na veľmi akčnú budúcnosť po tom, čo sa znovuzrodilo ako jedinečný priestor na podujatia na prenájom so sídlom na letisku v Spojenom kráľovstve. Suzannah Harvey, generálna riaditeľka súkromného letiska Cotswold neďaleko Kemble v Anglicku strávila približne 14 mesiacov jeho premenou na trendové party lietadlo.

Harvey prišla s nápadom na organizáciu podujatí, keď rôzne vyradené BA 747 dorazili do skladovacej a dielenskej spoločnosti Air Salvage International, ktorá sa zhodou okolností nachádza na letisku Cotswold, a okamžite sa obrátili na britského vlajkového dopravcu s jej návrhom. Proces však nebol ani zďaleka taký jednoduchý. Predaj v skutočnosti zahŕňal týždne rokovaní, počas ktorých BA súhlasila s tým, že ekonomická časť lietadla môže byť odstránená a Harvey sľúbila, že zaistí, že o lietadlo bude dobre postarané. Keď sa tím podpísal na bodkovanej čiare, tvrdá práca sa skutočne začala. Zatiaľ čo väčšina lietadla vyzerá rovnako, vrátane vzhľadu, ekonomická časť bola úplne odstránená, aby sa vytvorila miestnosť na párty a kuchyňa bola prerobená na bar.Okrem toho bolo celé lietadlo prepojené s vlastným osvetlením, aby sa replikoval pôvodný palubný systém na zemi, ako aj napájanie zo siete.

Retired British Airways jet transformed into $1,300 per hour 'party plane'  | CNN Travel

Stropné panely v ekonomickej časti boli odstránené spolu s centrálnymi batožinovými priestormi, čo poskytuje lepší výhľad na vnútorné fungovanie lietadla, ktoré prvýkrát vstúpilo do flotily British Airways vo februári 1994 a svoj posledný let pre cestujúcich vykonalo 6. apríla. 2020. Hoci práce trvali oveľa dlhšie, ako sa očakávalo, čiastočne kvôli problémom s doručením v dôsledku pandémie, z lietadla, ktoré sa zmenilo na priestor na podujatia, je konečne pripravené privítať hostí. Jeho oficiálne spustenie prebehne koncom tohto mesiaca.

Retired British Airways jet that was bought for £1 is converted into posh 'party  plane' - Day To News

Nadchádzajúce rezervácie zahŕňajú províziu za nakrúcanie televíznej relácie, ako aj množstvo večierkov. Lietadlo je možné prenajať aj na svadby za cenu 12 000 libier (16 000 dolárov) na 24 hodín. Jeden problém, ktorý sa nám stále nepodarilo vyriešiť, je uviesť do chodu záchodový systém, keďže záchody v lietadlách sú navrhnuté tak, aby fungovali pod tlakom, keď je lietadlo vo výške.

Airport CEO Suzannah Harvey bought an iconic 747 British Airways jet and turned it into a events facility.

Zdroj: edition.cnn.com|Foto: CNN.COM/NEGUS747/SWNS