Obuv nosená astronautmi na misiách Artemis, bude musieť svojich majiteľov chrániť pred náročným terénom a teplotami, ktorým ich Mesiac vystaví.

Mesiac je prirodzené vesmírne teleso obiehajúce okolo Zeme. Je jej jediným prirodzeným satelitom. Jeho symbolom je kosák.

Určite poznáš jeden z najznámejších obrázkov vesmírneho programu Apollo. Buzz Aldrin zanechal stopu v prašnej pôde mesačného povrchu. Je ako jedna z prvých, ktoré kedy človek zanechal na Mesiaci.

V skutočnosti je len jedným zo stoviek silných symbolov ľudského snaženia, ktoré zanechalo 12 astronautov vstupujúcich na Mesiac v rokoch 1969 až 1972.

Tieto odtlačky sú tam dodnes. Bez vetra alebo dažďa, ktorý by ich erodoval, zostanú na povrchu milióny rokov.

Ako sa budú líšiť nové stopy od pôvodných?

NASA sa pripravuje na vyslanie novej generácie astronautov na južný pól Mesiaca. Na povrchu by mohla byť ďalšia partia stôp, ktoré by toto vesmírne teleso nezmazateľne poznačilo.

NASA a jej obchodní partneri strávili roky navrhovaním a zdokonaľovaním materiálov pre ďalšie pokolenie mesačnej obuvi, ktorú si na seba obujú štyria noví astronauti, keď konečne pristanú na Mesiaci v roku 2025.

Podrážky týchto topánok budú musieť poskytovať primeranú priľnavosť na povrchu a budú rovnako ikonické a okamžite rozpoznateľné ako tie, ktoré zanechali prví návštevníci.

Kľúčovou súčasťou nových skafandrov bude samotná ,,moonboot“. Presný dizajn topánok však ešte nebol zverejnený.

mesiac
Mesačné topánky/ Zdroj: freepik.com

Najdôležitejšie vlastnosti

„Určite musia mať nejaké funkčné charakteristiky. Priľnavosť je absolútne dôležitá – podrážku topánky vystavujete rôznym povrchovým vlastnostiam. Musí chrániť astronautov pri chodení po tvrdších skalách a nadýchanom regolite, ale aj na kovovom povrchu, ako sú vozidlá alebo rebríky. Dôležitá je tiež estetika…“ hovorí Zach Fester.

Najväčšou výzvou budú teploty, ktorým budú astronauti čeliť v porovnaní s misiami Apollo, ktoré sa uskutočňovali hlavne v priaznivejších oblastiach.

„Pre južný pól sa pozeráme na oveľa nižšie teploty,“ hovorí Fester. Je známe, že región má oblasti, ktoré zostávajú trvalo v tieni. To znamená, že izolácia bude kľúčová. Nasa aj Axiom testovali nové typy izolačných pien a povlakov, ktoré pomáhajú udržiavať teplo vo vnútri topánky.

Použijú niekoľko jedinečných materiálov, aby sa odolalo nízkym teplotám. To zahŕňa nové formulácie fluórovaných polymérov, izolačné materiály a nátery určené na tepelnú ochranu nôh astronautov.

Mesiac – ďalší článok!?

Zdroj: BBC news, FOTO: freepik.com