Čína čelí zdravotnej núdzi v dôsledku skrytých epidémií chorôb ako je rakovina, srdcové problémy a cukrovka. Tieto ochorenia by mohli mať ďalekosiahle ekonomické, sociálne a demografické následky pre najľudnatejšiu krajinu sveta.

Hoci Čína uvalila najprísnejšie opatrenia na svete, aby ochránila svojich ľudí pred zákerným vírusom, aj napriek tomu hrozí, že bez prísnejších politík v oblasti verejného zdravia zabije v nasledujúcich desaťročiach desiatky miliónov Číňanov. Táto obrovská zmena by vyzdvihla mnohých z chudoby a poskytla Číňanom lepšiu životnú úroveň, než akú mali vo vidieckych oblastiach. Spolu s vyššími mzdami prišli aj „západné choroby” ako je rakovina spojená s veľmi vysokou mierou fajčenia a tiež srdcové choroby.

Viac ako tretina z 1,1 miliardy fajčiarov na svete žije v Číne, kde je približne polovica mužskej populácie závislá od tabaku. Ochorenia súvisiace s fajčením, medzi ktoré patrí rakovina pľúc, respiračné a srdcové choroby, podľa súčasných prognóz zabijú do roku 2050 jedného z troch mladých Číňanov.

Workers box e-cigarettes on the production line at First Union, one of China’s leading manufacturers of vaping products.

Toto je pochmúrna štatistika v krajine, ktorá už teraz čelí demografickej kríze v dôsledku klesajúcej pôrodnosti a rýchlo starnúceho obyvateľstva. OSN predpovedá, že počet obyvateľov by mohol klesnúť zo súčasnej úrovne približne na jednu miliardu do roku 2100. Čínski predstavitelia v júli uviedli, že populácia sa už začala zmenšovať, keďže pôrodnosť klesá na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.

Niektoré predpovede sú však oveľa drastickejšie, pričom výskumy v USA a Číne naznačujú, že populácia sa do konca storočia zníži takmer o polovicu. Na rozdiel od toho sa predpokladá, že populácia v Spojenom kráľovstve zostane v rovnakom časovom rámci nezmenená alebo mierne porastie.

Best 10 countries for avoiding premature deaths – plus UK, US and China

„Neexistuje žiadny zmysel, v ktorom by ste mohli kvalifikovať katastrofu, ktorej čelí Čína, pokiaľ ide o úmrtia spôsobené fajčením. Medzi provinciami je obrovský rozdiel v sadzbách, ale vysoko industrializované mestá sú oblasťami katastrof,” hovorí uznávaný odborník na rakovinu Bernard Steward.

A man with a face mask around his chin smokes a cigarette with a dusty sky in the background

Vedeli ste?

Zdroj: theguardian.com | Foto: Nicolas Asfouri, Imperial College, Kevin Frayer