Viaceré čínske južné mestá ponúkajú vysoké finančné odmeny za odhalenie pašeráckych gangov, ktoré prevádzajú z Hongkongu do zvyšku Číny osoby nakazené koronavírusom. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Cestujúci z Hongkongu musia po príchode do iných oblastí Číny absolvovať povinnú karanténu. V pondelok však boli na COVID-19 pozitívne testované štyri osoby, ktoré na čínske územie vstúpili nelegálne a nepodstúpili stanovenú izoláciu.

Polícia v meste Chuej-čou nachádzajúcom sa neďaleko hranice s Hongkongom uviedla, že chce „zmobilizovať (ľudové) masy“ na boj proti prevádzačom. Tí svojou činnosťou pomáhajú pri šírení nákazy.

,,Tí, čo nahlásia informácie týkajúce sa nelegálnych prevádzačských aktivít, dostanú odmenu do výšky 200 000 juanov. Ide približne o 27 790 eur,“ oznámili miestne úrady.

Miestne úrady taktiež dodali, že odmeny v rozličnej výške sa budú týkať i prípadov nahlásenia pašeráckych lodí či organizovania nelegálneho prechodu hraníc. Podobné odmeny vypísali aj v najmenej piatich ďalších čínskych mestách.

Čínske mestá: Finančné odmeny za odhalenie pašovania nakazených ľudí

Vo viacerých čínskych provinciách pašovali nakazených

V stredočínskej provincii Chu-nan zistili tento týždeň dva pozitívne prípady covidu, pričom tamojšia polícia uviedla, že išlo o osoby, ktoré do Číny „vstúpili z Hongkongu nelegálnym spôsobom“. Tieto osoby momentálne vyšetrujú príslušné bezpečnostné orgány.

Ďalšie dve takéto osoby odhalili v utorok v provincii Kuang-tung na juhu Číny. Hranice prekročili v pondelok.

Hongkonské médiá uvádzajú, že do pevninskej Číny bolo v posledných dňoch cez jedno z miest v provincii Kuang-tung prepašovaných 15 osôb.

Hongkong, ktorý je osobitnou administratívnou oblasťou Číny, v súčasnosti zažíva doposiaľ najhoršiu vlnu šírenia koronavírusu. V meste denne pribúdajú tisíce prípadov nákazy a nemocnice prestávajú zvládať nápor pacientov s covidom. Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v tejto súvislosti regionálnu vládu v Hongkongu, aby prijala všetky potrebné opatrenia na zastavenie šírenia vysokonákazlivého variantu omikron.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: pixabay.com & shutterstock.com / Jerome Favre

Reklama