Dánsko zaznamenalo svoj prvý rok bez bankových lúpeží, pretože peňažná hotovosť sa používa čoraz menej. V pondelok o tom informoval dánsky zväz zamestnancov vo finančných službách.

Pre rozširovanie bezhotovostných služieb viedlo banky k obmedzovaniu používania hotovosti. Lupičom tak zostal malý priestor na lúpeže, uviedol vo vyhlásení zväz.

„To je naozaj úžasné. Pretože vždy, keď sa lúpež stala, pre zamestnancov to znamenalo extrémne veľké vypätie,“ uviedol v oznámení Steen Lund Olsen, viceprezident zväzu Finansforbundet. „Vplyv emócií po takej situácii ani trochu nepochopíte, ak ste ju nezažili na vlastnej koži,“ dodal.

V roku 2000 sa stalo 221 bankových lúpeží, potom od roku 2017 pomaly ich počet klesal na menej než desať ročne, uviedol Finansforbundet.

Dánska centrálna banka vlani v marci oznámila, že používanie peňažnej hotovosti sa zmenšilo takmer o polovicu z 23 percent platieb v roku 2017 na 12 percent v roku 2021. Pandémia koronavírusu  zrýchlila upúšťanie od hotovosti, dodala centrálna banka.

Zväz zamestnancov vo finančných službách poznamenal, že kým lúpeže sa stali zriedkavou udalosťou, mnohí bankoví zamestnanci, ktorí boli olúpení, stále zápasia s následkami.

Niektorí stále trpia príznakmi ako „obavy, skľúčenosť, podráždenosť, nepokoj a nespavosť“.

Mohlo by Vás zaujímať!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik