Etiópiu zasiahlo sucho, čím spôsobilo tejto krajine katastrofálne následky. Na základe krutého sucha hynie dobytok a ľudia nemajú ani mlieko, ktoré by chceli poskytnúť svojim deťom. Ich deti sú choré kvôli nedostatku jedla. Obyvatelia sa neúprosne modlia k Alahovi za dážď, ktorý by ich zachránil od životnej katastrofy.

Domorodí dôstojníci hovoria, že sa pomaly odvíja jedna ďalšia katastrofa, keďže veľké sucho sužuje veľa južnej a severovýchodnej Etiópie. Odhaduje sa, že do polovice marca bude viac ako 6,8 milióna ľudí v postihnutých oblastiach naliehavo potrebovať humanitárnu pomoc. Podľa UNICEF prakticky 850 000 detí v týchto oblastiach bude pravdepodobne v priebehu 12 mesiacov vážne podvyživených v dôsledku kombinácie sucha, bojov a finančného poklesu.

Nimo Abdi Duh has his arm measured by a health worker.

Ak v apríli príde dážď, všetko sa zlepší. Ale ak nie, potom príde niečo, čo by sa dalo porovnať s tým, čo sme videli v rokoch 1999 alebo 1993 až 94. Tieto roky priniesli do Etiópie krízy vyvolané suchom, ktoré zaznamenali, že desiatky miliónov ľudí hladujú a niekoľko z nich od hladu zomrie. Unicef žiada o 23,7 milióna libier, okrem iného na prepravu vody, sanáciu studní a detskú stravu. Ak sa táto hotovosť nezíska, dôjde k nezabudnuteľnej katastrofe. S odhadovaným počtom 4,4 milióna ľudí, ktorí sa potýkajú s vážnym nedostatkom vody, sú nížiny v juhovýchodnej somálskej oblasti Etiópie a časti Oromie považované za najvážnejšie postihnuté suchom.

Fighting Hunger in Ethiopia | Mercy Corps

Podľa decembrového prieskumu viac ako pätina detí mladších ako päť rokov v Somálsku trpí globálnou akútnou podvýživou. Za posledných 12 mesiacov bola typická rozmanitosť ľudí prijatých k regionálnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti väčšia ako 9 000 ľudí. V decembri 2021 bol počet nových prípadov prijatých v zdravotníckych zariadeniach 11 588. To znamená nárast o 18,5 %.

Animal carcasses litter the ground

Zainab Wolie, mama siedmich detí z dediny Saglo v somálskej oblasti, hovorí, že ju vyčerpával nedostatok zrážok. Zvyčajne propagovala niekoľko svojich kôz, aby doplnila svoje príjmy, ale prakticky polovicu z nich premiestnila do sucha. Krajina Saglo je posiata mŕtvolami zvierat, ktoré zomreli v suchu. Kravy, ovce, kozy, ťavy a somáre zahynuli. Je to skutočne veľmi závažná situácia.

Ethiopia Faces Famine Despite 'Unprecedented' Economic Growth · Global  Voices

Vedeli ste, že…?

Zdroj|Foto: pehalnews.in