Farmaceutická spoločnosť Moderna vo štvrtok predložila americkej Správe potravín a liečiv (FDA) žiadosť na schválenie podávania štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu pre dospelých. TASR správu prevzala z agentúry AP.

V porovnaní so spoločnosťou Pfizer, ktorá požiadala o autorizáciu štvrtej dávky len pre seniorov, sa žiadosť Moderny vzťahuje na celú dospelú populáciu. Vyššie spomenuté vakcíny RNA ponúkajú vysokú ochranu pred vážnymi komplikáciami COVID-19, a to najmä po preočkovaní.

V tlačovom vyhlásení spoločnosť uviedla, že rozšírením žiadosti na poskytnutie štvrtej dávky pre všetkých dospelých umožní Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pružnejšie rozhodovanie o tom, pre koho je štvrtá dávka vhodná. Osoby vo vyššom veku či s pridruženými diagnózami sú totiž na vznik ochorenia COVID-19 náchylnejšie.

,,Žiadosť sme predložili na základe nedávno zverejnených údajov, ktoré vytvorili v Spojených štátoch a Izraeli po objavení omicronu,“ uviedla Moderna.

Podľa šéfa Moderny Stéphana Bancela chce spoločnosť do augusta 2023 vyvinúť ďalšiu vakcínu. Okrem ochorenia COVID-19 bude zároveň účinná aj voči chrípke a iným respiračným ochoreniam.

Na Slovensku sa očkovanie štvrtou posilňujúcou dávkou proti ochoreniu COVID-19 odporúča každému imunokompromitovanému pacientovi, ktorý má viac ako 18 rokov. Očkovanie prebehne iba v prípade, ak uplynú minimálne tri mesiace po podaní tretej dávky.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: pixabay.com

Reklama, nie podanie štvrtej dávky