Konzorcium Pfizer/BioNTech v utorok oznámilo, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) požiadalo o schválenie na núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu určenej pre deti vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

V prípade schválenia to bude prvá očkovacia látka v USA prístupná pre túto vekovú skupinu obyvateľstva. Ak FDA použitie vakcíny odobrí, zasadne poradný výbor Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Ten podľa AFP rozhodne, či podávanie vakcíny odporučí.

Nemecká spoločnosť BioNTech a americký koncern Pfizer podľa svojich vyjadrení už začali s odosielaním oficiálnej žiadosti.

Úrad FDA na Twitteri napísal, že so zástupcami spoločností dňa 15. februára uskutoční prostredníctvom videokonferencie stretnutie s cieľom posúdiť ich žiadosť.

,,Prioritou úradu je mať pre túto vekovú skupinu detí k dispozícii bezpečnú a účinnú vakcínu,“ povedala úradujúca komisárka FDA Janet Woodcocková.

Generálny riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albert Bourla povedal, že konzorcium sa usiluje dosiahnuť schválenie podania dvoch dávok svojej vakcíny. Vyjadril však presvedčenie, že bude potrebná aj tretia na dosiahnutie vysokého stupňa ochrany pred súčasnými a možnými ďalšími variantmi vírusu.

Vakcíny pre malé deti

Koronavírus ohrozuje aj deti

Vakcína, ktorú vyvinula spoločnosť Pfizer v spolupráci s firmou BioNTech, je v USA najpoužívanejšou očkovacou látkou proti covidu.

V decembri obe firmy oznámili, že u detí od šiestich mesiacov do dvoch rokov sa po podaní desatiny dávky vakcíny pre dospelých vytvorila imunitná odpoveď podobná ako u mladých ľudí od 16 do 25 rokov. 

COVID-19 u detí nemá väčšinou vážny priebeh. Napriek tomu americkí pediatri upozornili, že variant omikron malé deti ohrozuje viac ako iné vekové skupiny, čo sa prejavilo na zvýšenom počte hospitalizácií.

Vakcíny pomôžu aj deťom

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: gettyimages.com & istockphoto.com