Slovo kolagén počujeme často, keď príde reč na doplnky, výživy a starostlivosť o pleť, ale čo to vlastne je!?

V tomto článku ti Dr. Brandon Richland z Orange County odpovie na všetky otázky ohľadom kolagénu.

Čo je kolagén?

„Kolagén je najbohatšie zastúpená bielkovina v ľudskom tele, ktorá tvorí približne 25-35% celkového obsahu bielkovín vo vašom tele. Tento prirodzene sa vyskytujúci stavebný prvok poskytuje štrukturálnu podporu mnohým tkanivám. Napríklad koža, spojivové tkanivo, kosti, chrupavka, svaly, šľachy a väzy,“ povedal Richland“.

kolagén
ilustračný obrázok

Aké sú výhody kolagénu?

„Niektoré bežne uvádzané výhody, ktoré môže poskytnúť náhrada kolagénu, môžu zahŕňať zlepšenie elasticity a hydratácie pokožky, zníženie vrások, urýchlené hojenie rán, silnejšie kosti, zvýšenú hustotu kostí, zníženie bolesti kĺbov a zlepšenie zdravia nechtov a vlasov,“ povedal Richland.

Aké sú nevýhody kolagénu?

„Kolagénové doplnky sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné,“ povedal Richland. „ale existujú riziká, ako je nadúvanie, hnačka, pálenie záhy, vyrážky, zvýšené pečeňové testy a alergická reakcia okrem iného.“

Mám užívať kolagénový doplnok?

„Doplňovanie kolagénu môže byť prospešná pre širokú škálu pacientov, ako sú tí, ktorí hľadajú výhody proti starnutiu, zlepšeniu pevnosti kostí a zníženiu bolesti kĺbov,“ povedal Richland.

ilustračný obrázok

Čo by som mal hľadať v kolagénovom doplnku?

„Najlepšie formy doplnkov kolagénu prichádzajú ako hydrolyzovaný kolagén (kolagénové peptidy) alebo ako kapsuly, “ povedal Richland. „Možno budete chcieť nájsť doplnok, ktorý obsahuje všetky tri hlavné typy kolagénu, vrátane kolagénu typu I a kolagénu typu III pre zdravie pokožky a kolagénu typu II na podporu kostí / kĺbov.“

Možno ťa zaujme!?

Zdroj : goodmorningamerica.com / FOTO : freepik.com