Posledná sezóna najpopulárnejšieho motošportu bola bláznivá, napätá a neodhadnuteľná až do posledného kola poslednej veľkej ceny. Pretaví sa obrovská rivalita posledného a predposledného šampióna aj do tejto sezóny, ktorej priebeh je zatiaľ neodhadnuteľný.

Postupne jednotlivé tímy odhaľujú nové monoposty a ambície pre rok 2022, no ako vždy k absolútnym favoritom patrí určite Mercedes a Red Bull. Max mal po konci poslednej sezóny skôr milé povinnosti spojené s oslavami titulu, Lewis sa pred svetom na určitý čas uzavrel a veľa sa špekulovalo o prípadnom konci jeho kariéry!?

Bahrajn do roku 2036

Vedenie seriálu majstrovstiev sveta Formuly 1 predĺžilo zmluvu s Bahrajnom, ktorý tak bude hostiť preteky série minimálne do roku 2036. Monoposty na tamojší okruh v Sachire zavítajú budúci mesiac v rámci predsezónneho testovania  a prvých pretekov sezóny 2022.

VC Bahrajnu má v kalendári pevné miesto od roku 2004, nejazdilo sa tam len v ročníku 2011 v dôsledku ozbrojeného konfliktu v arabskej krajine. Túto absenciu vykompenzovalo vedenie kráľovnej motošportu o deväť rokov neskôr, keď okruh v dôsledku pandémie koronavírusu hostil dve podujatia v jednom ročníku.

Bahrajnská trať otvára sezónu štvrtýkrát (2006, 2011, 2021) a od roku 2014 sa na nej jazdí pod umelým osvetlením. Táto zmena mala pôvodne podľa informácií DPA len osláviť jubilejné desiate preteky, ujala sa však a podujatie je po Singapure druhé v kalendári s nočnou atmosférou.

Reklama

Hamilton je pripravený

Lewis Hamilton sa na určité obdobie odmlčal a často sa skloňoval jeho koniec kariéry. Pravdepodobne sa potreboval zotaviť z neúspechu, nie len fyzicky ale aj psychicky. O rekordný 8. titul ho obral rival Max Verstappen po diskutabilnom konci poslednej veľkej ceny v Abu Zabi.

Fanúšikov potešil až 5. februára, keď konečne na svojom Twitteri oznámil: „Bol preč, ale už som späť.“ Všetkému nasvedčuje od toho dňa aj oveľa väčšia aktivita na sociálnych sieťach. Stefano Domenicali sa vyjadril na Hamiltonovu adresu: „Je pripravený bojovať o svoj ôsmi titul. Zo športového hľadiska bude táto sezóna pre neho aj pre divákov veľmi zaujímavá.“

Lando Norris ostáva v McLaren

Britský jazdec  formuly 1 Lando Norris bude pôsobiť v tíme McLaren až do roku 2025. S tímom sa dohodol na predĺžení kontraktu.

Dvadsaťdvaročný Brit v uplynulom ročníku obsadil 6. priečku v celkovom poradí. Štyrikrát vystúpil na pódium a pripísal si prvú pole position v kariére.

„Zbožňujem ľudí v McLarene, cítim sa tu ako doma. Uplynulý ročník bol ďalším krokom vpred. Pre mňa a aj pre tím. Vidím, že sa tu všetci mienia odovzdať pre víťazstvá a zisk trofejí,“

vyhlásil norris podľa agentúry AFP.

Max Verstappen nie je pod tlakom

Holandský pilot F1 Max Verstappen sa ako úradujúci majster sveta necíti pri príprave na novú sezónu pod tlakom. Dvadsaťštyriročný jazdec to povedal pri stredajšom odhalení monopostu Red Bullu v britskom Milton Keynes.  

„Robím to, čo vždy a nevidím dôvod, prečo by to malo byť inak. Začínať rok ako šampión nie je nijak zvláštne. Osobne sa cítim dobre, najdôležitejšie je pripraviť sa fyzicky. Cez zimu som si dobre oddýchol a teším sa na naše nové auto.“

povedal Verstappen pre DPA.

Sebastian Vettel chce vyhrávať

„Po mojich úspechoch v minulosti je logické, že chcem stále vyhrávať. Moja budúcnosť teda bude závisieť od toho. Stojím však tu a práve sme odprezentovali naše nové auto.“ reagoval Vettel na otázku o budúcnosti. Web f1online.sk píše, že ani v tomto roku zrejme monoposty Aston Martin vyhrávať nebudú. Sú len v druhom roku ich päťročného plánu, nedávno zmenili šéfa, ktorý bol veľký zástanca Vettelových schopností. Na jeho miesto nastúpil Mike Krack, ktorý so Sebastianom už v minulosti pôsobil.

Nový monopost Red Bull RB18

Stajňa Red Bull s úradujúcim majstrom sveta Maxom Verstappenom odhalila monopost ako druhá v poradí. Spolu s Maxom si za volant sadne jeho jazdecký partner z minulej sezóny Sergio „Džeko“ Pérez.

Aston Martin – AMR22

Britská stajňa Aston Martin predstavila monopost pre sezónu 2022 s názvom AMR22. Za volant si tak ako v minulej sezóne zasadnú jazdci Lance Stroll a Sebastian Vettel.

McLaren s novým monopostom MCL36

Stajňa McLaren predstavila monopost s názvom MCL36. Za jeho volantom budú v nadchádzajúcej sezóne sedieť Lando Norris a Daniel Ricciardo. V minulej sezóne 2021 bol úspešnejším jazdcom Lando, ktorý sa na stupňoch víťazov objavil celkovo 4x, no ani raz sa mu nepodarilo preteky vyhrať. Raz sa dokonca na štarte pretekov postavil na pole position.

Upútavka na týždeň 7 – ďalšie monoposty

V ďalšom týždni nás čakajú Launch days ďalších 4-roch monopostov. Konkrétne sa môžete tešiť na autá zo stajní AlphaTauri, Williams a k nim pribudnú už dlhodobo dizajnovo špičkovo prepracované monoposty Ferrari a Mercedes. Zo štartového poľa nového ročníka na seba najdlhšie nechávajú čakať teda stajne Alpine a Alfa Romeo, ktoré svoje závodné autá pre novú sezónu predstavia 21. resp. 27 februára.

Čítajte tiež!?

Zdroj: ČoJee!?, f1online.sk, f1.com, TASR / Foto: F1, Freepik