Na Slovensku od pondelka (14. 2.) začína kampaň Valentínska kvapka krvi. Organizuje ju Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc s cieľom osloviť darcov a najmä prvodarcov krvi. Kampaň končí 11. marca. Informovala o tom Silvia Kostelná zo SČK.

„Dostatočné zásoby krvi potrebujeme počas celého roka. Pomocou našich cielených kampaní však nabádame ľudí na chvíľu sa zastaviť a uvedomiť si, čo je dôležité,“ skonštatovala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová. Darovaním krvi sa podľa nej môže niekomu zvýšiť šanca na život či zlepšiť zdravie.

Organizátori kampane upozorňujú, že pre pandemickú situáciu sa musia stále dodržiavať sprísnené podmienky pri darovaní krvi. Krv môžete darovať v odberových centrách NTS SR či hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach. Mobilné odbery zatiaľ neposkytujeme.

Na odber krvi na pracoviskách NTS SR sa musíte telefonicky objednať na presný dátum a hodinu, čím predchádzame zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste. Darca musí mať ochranné rúško, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a odmerá si teplotu.

Pred bežným postupom darovania krvi každý darca najprv vyplní tzv. checklist – vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika ochorenia COVID-19. Viac informácií verejnosť nájde na webe ntssr.sk.

Motto – Poďme na to od srdca

Každý rok pri príležitosti sviatku zaľúbených Slovenský Červený kríž prináša kampaň zameranú na darcov krvi a tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. Aj v čase, keď spoločnosť zamestnáva pandémia a obavy s ňou spojené, je dôležité, aby sme zostali empatickí voči ostatným a pomáhali si navzájom. Skrátka – Poďme na to od srdca.

uvádza SČK na svojich stránkach.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? SČK / foto: Freepik