Talianska vláda plánuje v lete zmierniť protipandemické opatrenia i v oblasti cestovného ruchu – zahraniční turisti sa nebudú musieť preukazovať povinným potvrdením o zaočkovaní proti koronavírusu, prekonaní ochorenia COVID-19 či negatívnym výsledkom testu.

Ako povedal v rozhovore pre štvrtkové vydanie denníka Il Messaggero minister cestovného ruchu Massimo Garavaglia, zrušiť sa má i pravidlo, ktoré umožňuje prenocovanie v hoteloch len zaočkovaným turistom a tým, čo sa z covidu uzdravili.

Minister uviedol, že Taliansko chce nasledovať príklad Francúzska, kde od apríla dôjde k uvoľneniu obmedzení. „Pandémia je v konečnej fáze, situácia je znova pod kontrolou. Krivka (počtu) nakazených rýchlo klesá a čoskoro budeme môcť zrušiť obmedzenia, ktoré bránia opätovnému naštartovaniu cestovného ruchu,“ poznamenal Garavaglia, ktorý je členom pravicovej strany Liga Severu. Jej predstavitelia už týždne dôrazne volajú po odstránení obmedzení zavedených v rámci boja proti covidu, pripomína agentúra APA.

reklama

Talianska vláda plánuje poskytnúť pre oblasť cestovného ruchu, ktorá počas pandémie utrpela výrazné straty, i novú formu podpory. Ako priblížil minister, počítajú napríklad s pomocou pre hotely, ako aj so šesťmesačnými daňovými úľavami pre cestovné kancelárie a organizátorov zájazdov.

Od piatka odpadá v Taliansku povinnosť nosiť rúška vonku. Ich nosenie však naďalej bude nutné v preplnených priestranstvách, ako sa píše v nariadení rezortu zdravotníctva. Rúška nebudú musieť nosiť ľudia ani pri športovaní. Vo vnútorných priestoroch sú v krajine rúška naďalej povinné do 31. marca. Ak sa po tomto termíne už nebude predlžovať výnimočný stav, ako sa očakáva, skončila by i povinnosť prekrývania horných dýchacích ciest.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!?, foto: Freepik