Pacienti so zriedkavým ochorením alkaptonúria, tzv. chorobou čiernych kostí, sa od septembra dostanú k novej liečbe. Verejné zdravotné poistenie ju za pacientov plne uhradí. Na podnet pacientskej organizácie a Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH) v Piešťanoch o tom rozhodla Kategorizačná komisia Ministerstva zdravotníctva SR. Informovalo o tom tlačové oddelenie rezortu.

,,Som veľmi rád, že aj slovenskí pacienti s týmto zriedkavým ochorením dostanú k dispozícii novú liečbu, ktorá im výrazne zvýši kvalitu života. Kategorizačná komisia jednohlasne odporučila schválenie plne hradenej liečby pre pacientov s alkaptonúriou,“ skonštatoval štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Liek s liečivom nitizinón sa bude dať predpisovať v NÚRCH.

,,Rozhodnutie kategorizačnej komisie je pre nás aj zavŕšením viac ako desaťročnej výskumnej a klinickej práce, ktorá viedla k schváleniu tohto lieku nielen na Slovensku, ale v celej EÚ,“ uviedol riaditeľ ústavu Richard Imrich.

Rozhodnutie o hradení liečby ocenila tiež pacientska organizácia Klub čiernych kostí, v ktorej sa pacienti s alkaptonúriou združujú.

Slovensko podľa ministerstva patrí medzi krajiny s najvyšším počtom pacientov s alkaptonúriou na počet obyvateľov, vyskytuje sa najmä na Kysuciach a Orave. Trpí ňou u nás viac ako 200 pacientov.

Alkaptonúria je dedičná metabolická porucha, ktorá v dôsledku genetickej mutácie vedie k neschopnosti organizmu metabolizovať aminokyselinu tyrozín a k hromadeniu toxického pigmentu v chrupavkách a kostiach. Neliečení pacienti majú čiernu farbu chrupavky kostí, ozrejmil rezort.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: jacksonhealth.org