Peking a jeho zimné olympijské hry prebiehajú v uzavretom prostredí, aby sa zabránilo prenosu koronavírusu.
Všade sú roboty, ktoré podávajú nápoje, spánkové moduly s regulovanou teplotou a dezinfekčný prostriedok.
Takto to vyzerá každý deň v olympijskej dedine, kde sú olympijskí športovci, funkcionári a médiá. Tí pomaly prichádzajú do čínskeho hlavného mesta, Pekingu, kde sa čoskoro začnú zimné hry.
Hry v Pekingu v roku 2022 budú pravdepodobne najkontrolovanejším medzinárodným športovým podujatím, ktoré sa doteraz konalo.
Vlaňajšie hry v Tokiu ukázali, že olympiáda by sa v čase pandémie koronavírusu mohla konať aj v obmedzenom priestore. Ale Čína – bohatá, mocná a odhodlaná – zašla ešte ďalej, aby vytvorila rozsiahly systém navrhnutý na zabezpečenie hier bez vírusu.
Ústredným bodom celého plánu je prostredie „uzavretej slučky“. Ide o domov pre asi 60 000 športovcov, tímových funkcionárov, médiá a dobrovoľníkov.
Svet hier v Pekingu tvoria tri hlavné uzavreté „bublinové oblasti“ rozložené na ploche 160 km.
Každá bublina je sústredená okolo športového miesta a je prepojená určenými jazdnými pruhmi. Zahŕňajú hotely, konferenčné centrá, ubytovne pre zamestnancov a ďalšie zariadenia.
Účastníci musia nosiť masku všade okrem svojich izieb a pri jedle a udržiavať sociálny odstup. Každý tiež absolvuje každý deň test PCR, ktorý sa musí zaznamenať pomocou zdravotnej aplikácie My2022.
Z desiatok tisíc ľudí, ktorí doteraz prišli, úrady našli asi 300 prípadov – menej ako polovicu v uzavretom okruhu.
Infikovaných ľudia vezmú do izolácie – a po negatívnom teste sa im umožní znovu sa pripojiť k bubline. Čínski predstavitelia uviedli, že ich cieľom nie je nula prípadov, ale nulové rozšírenie – a systém zatiaľ obstál.
Peking a bývanie
Zatiaľ čo na hrách v Tokiu v roku 2021 športovci spali na kartónových posteliach, Peking úroveň výrazne zvýšil pomocou nastaviteľných postelí na diaľkové ovládanie.
Okrem toho existujú i spacie kabínky. Nachádzajú sa v rôznych budovách a personál čistí kabínku zakaždým, keď si v nej niekto zdriemne. V kabínkach taktiež poskytujú jednorazové posteľné obliečky. Jedlo tu dokonca roznášajú stroje, aby sa úplne obmedzil kontakt s ľuďmi.
Život vo vnútri uzavretej bubliny má aj svoje zvláštnosti. Celkovo je však tak kontrolovaný a riadený, že vytvára sterilnú atmosféru.
Reportér Alex Capstick, ktorý sa zúčastňuje na svojej deviatej olympiáde, hovorí, že povinné testovanie a nosenie masky zaviedli aj v Tokiu, „ale tam sa podobnosti končia“.
„V Tokiu sme mohli prejsť z nášho hotela do miestneho 7-Eleven… a 14 dní sme jedli a pili, kde sme chceli.
„V Pekingu nič z toho nie je. Hotel, autobus, arény, to je všetko. Z nejakého dôvodu sa tomu hovorí „uzavretá slučka“ – neexistuje žiadna cesta von. Stále si zvykám, ale aspoň autobusy chodia načas a všetci pôsobia priateľsky.“
Účastníci hier patria k jediným zahraničným návštevníkom, ktorým povolili vstup do Číny od začiatku pandémie.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: bbc.com | Foto: nytimes, bbc, weibo, thejakartapost, insider, abc7news