Česká vláda na čele s premiérom Petrom Fialom dorazila do Kyjeva. S ukrajinskou vládou chce rokovať o povojnovej obnove, ale aj o vojnových utečencoch v Česku, informuje spravodajská stanica ČT24.

Na stretnutí s ukrajinskou vládou sa podľa uvedeného zdroja zúčastnia okrem predsedu vlády traja podpredsedovia a štyria ministri. Z bezpečnostných dôvodov český úrad vlády pred cestou nekonkretizoval zloženie delegácie.

Ukrajinskí predstavitelia hlásili v pondelok ráno mohutnú vlnu ruských útokov na životne dôležitú infraštruktúru v Kyjeve, Charkove, Záporoží a ďalších mestách:

,,Ruskí okupanti 31. októbra od 07.00 h podnikli niekoľko vĺn raketových útokov na životne dôležitú infraštruktúru na Ukrajine,“ napísala ukrajinská armáda na sociálnej sieti Telegram.

V Kyjeve bolo počuť od 07.00 h do 07.20 h miestneho času najmenej päť výbuchov, informujú novinári agentúry AFP. Agentúre Reuters svedkovia hlásili, že v Kyjeve nastalo približne desať explózií a nad metropolou pozorovali dym. Obyvatelia sa v tom čase chystali do práce. Niektorí obdržali od pohotovostných služieb textové správy o hrozbe raketového útoku, pričom sirény ohlasujúce nálet kvílili celé tri hodiny.

Výbuchy spôsobili výpadky elektriny a vody v častiach Kyjeva, spresnil podľa agentúry AP starosta ukrajinského hlavného mesta Vitali Klitschko.

Útoky podľa stanice ČT24 ovplyvnili aj program rokovania českej a ukrajinskej vlády. Kľúčové body zostávajú rovnaké, a to spoločné stretnutie s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Následne sa delegácia rozdelí na osem rôznych častí. Jednotliví členovia českej vlády budú rokovať so svojím ukrajinským kolegom o kľúčových otázkach svojich rezortov.

Česká vláda je druhá v poradí, ktorá na rokovanie prišla do ukrajinského hlavného mesta. Prvý bol poľský kabinet v júni tohto roka.

Raketové útoky zo strany Ruska sa stupňujú

Ukrajina oznámila, že jej územie sa v pondelok ráno stalo terčom raketových útokov Ruska, čo spôsobilo výpadky elektriny vo vyššie spomenutých oblastiach. Evidentne ide o odvetu za údajný ,,ukrajinský víkendový útok na ruskú čiernomorskú flotilu lodí na Kryme“, ako incident označuje Moskva.

Rusko vypálilo ,,vyše 50 striel s plochou dráhou letu typu Ch-101 a Ch-555″. Väčšinu, konkrétne 44 rakiet, však Ukrajinci zostrelili. Podľa armády boli vypálené z Ruska, a to zo severnej oblasti Kaspického mora a z okolia ruského mesta Volgodonsk v Rostovskej oblasti.

Možno ťa zaujme:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Twitter & telegram.com/zelenskiy_official