Srí Lanka sa ponorila do chaosu, jej prezident utiekol a vymenoval premiéra za dočasného vodcu.
Prezident Gotabaya Rajapaksa odišiel v stredu na Maldivy, keďže Srí Lanka zostala utápaná v bezprecedentnej hospodárskej kríze.
Keď sa objavili špekulácie, že prezident môže utiecť do Singapuru, narástol tak zmätok v súvislosti so správou jeho kedysi prosperujúcej krajiny. Otázkou bolo, či Rajapaksa formálne odstúpi – ako to sľúbil urobiť predtým, ako zmizol v skorých ranných hodinách.
Zákaz vychádzania, ktorý bol uvalený na 22 miliónov obyvateľov Srí Lanky, bol zrušený. Avšak juhoázijský ostrovný štát nie je ani po mesiacoch protestov kvôli nedostatku potravín a pohonných látok bližšie k normálu.
Kde je prezident?
Očakávalo sa, že Rajapaksa v stredu odstúpi, čím sa uvoľní cesta pre nové vedenie. Namiesto toho nasadol s manželkou do vojenského lietadla a utiekol z hlavného mesta na Maldivy.
Maldivská vláda nepotvrdila Rajapaksovu prítomnosť v krajine. Napriek tomu Srílančania žijúci na Maldivách v stredu vyšli do ulíc, aby protestovali proti jeho príchodu.
Fotografie z hlavného mesta Maldív ukazujú dav ľudí, ktorí držia vlajku Srí Lanky a rôzne nápisy. Ide o: „Vyhoďte ho“ a „Drahí maldivskí priatelia, prosím, naliehajte na svoju vládu, aby nechránila zločincov.“
Prezident formálne neodstúpil, ale vo vyhlásení vymenoval premiéra Ranila Wickremesingheho za úradujúceho prezidenta. A to aj keď predtým povedal, že odstúpi, aby uvoľnil miesto pre novú vládu.
Predseda parlamentu Mahinda Yapa Abeywardena vo štvrtok potvrdil, že od Rádžapaksu ešte nedostal rezignačný list, pričom naďalej dúfa, že list príde ešte v ten deň.
Rajapaksova rezignácia by sa podľa ústavy krajiny považovala za oficiálnu až vtedy, keď predseda parlamentu dostane rezignačný list.
Nového prezidenta majú zvoliť 20. júla, a to po obnovení parlamentu 16. júla. Avšak náhly odchod Rajapaksu a chýbajúca potvrdená rezignácia to uvrhli do neistoty.
Radžapaksov odchod je historickým momentom pre ostrovný štát, ktorému jeho rodina vládla železnou rukou po väčšinu posledných dvoch desaťročí, kým stratila vieru svojich kedysi zbožňujúcich občanov.
Čo sa deje na protestoch?
Demonštrácie z minulého víkendu patrili medzi najdramatickejšie, aké sme doteraz videli, pričom demonštranti podpálili súkromnú rezidenciu Wickemesinghe v bohatej štvrti a zaplávali si v súkromnom bazéne Rajapaksa.
V stredu stovky demonštrantov vtrhli do areálu úradu predsedu vlády v Kolombe. Demonštranti vstúpili aj do priestorov štátneho vysielania.
Fotografie zo stredy ukazujú davy demonštrantov natlačených v úrade premiéra, ako mávajú srílanskou vlajkou a spievajú.
Polícia reagovala slzotvorným plynom a vodnými delami, aby rozohnala davy.
Podľa Národnej nemocnice v Kolombe sa počas stredajších protestov zranilo najmenej 75 ľudí. Mnoho ľudí priviezli v dôsledku vdýchnutia slzného plynu, iných s reznými ranami a modrinami.
Jeden policajt bol počas stredajších protestov vážne zranený a prevezený do nemocnice, kde sa lieči.
Ako sa demonštrácie stupňovali, Wickremesingheho úrad vyhlásil výnimočný stav a nočný zákaz vychádzania.
Čo spôsobilo krízu na Srí Lanke?
Srí Lanka je už mesiace otrasená protestmi proti najhoršej finančnej kríze za posledných sedem desaťročí.
Devízové rezervy krajiny klesli na rekordné minimá, pričom peniaze sa míňali na zaplatenie základných dovozov vrátane potravín, liekov a pohonných hmôt – milióny ľudí tak neboli schopné uživiť svoje rodiny, natankovať autá alebo získať základné lieky.
Od marca sa konajú časté a prevažne pokojné protesty, pri ktorých rastie hnev verejnosti v súvislosti s nákladmi na potraviny, prerušením elektriny a vládnym riešením krízy. Demonštranti požadovali rezignáciu Rajapaksu aj Wickemesingheho.
Kríza trvá roky, uviedli odborníci, ktorí poukazujú na sériu vládnych rozhodnutí, ktoré znásobili vonkajšie šoky.
Za posledné desaťročie srílanská vláda požičala obrovské sumy peňazí od zahraničných veriteľov na financovanie verejných služieb.
Čeliac obrovskému deficitu, Rádžapaksa znížil dane v snahe stimulovať ekonomiku odsúdeným na zánik. Tento krok však zlyhal a namiesto toho zasiahol štátne príjmy. To prinútilo ratingové agentúry znížiť rating Srí Lanky na takmer štandardnú úroveň, čo znamená, že krajina stratila prístup na zámorské trhy.
Srí Lanka potom musela upustiť od svojich devízových rezerv, aby splatila vládny dlh, čím zmenšila svoje rezervy. To ovplyvnilo dovoz pohonných hmôt a iných základných prvkov, čo spôsobilo prudký nárast cien.
K tomu všetkému vláda v marci spustila srílanskú rupiu, čo znamená, že jej cenu určili na základe dopytu a ponuky na devízových trhoch. Prepad rupie voči americkému doláru však situáciu pre bežných Srílančanov len zhoršil.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: cnn | Foto: icij, bbc