Princ Hamzah hovorí, že sa tak rozhodol, pretože jeho presvedčenie nemožno zosúladiť s „prístupmi, politikami a metódami našich inštitúcií“.

Princ Hamzah je štvrtým synom zosnulého kráľa Husajna a mladším nevlastným bratom vládnuceho kráľa Abdulláha.

Princa Hamzu bin al-Husseina minulý rok uvalili do domáceho väzenia. V nedeľu oznámil, že sa vzdáva svojho kráľovského titulu na protest proti súčasnej jordánskej politike. Vlani v apríli ho obvinili z pokusu o destabilizáciu monarchie v sprisahaní inšpirovanom zahraničím. Ale po prísľube vernosti kráľovi Abdalláhovi, jeho nevlastnému bratovi, ho ušetrili trestu.

V odkaze zverejnenom na svojom účte na Twitteri Hamzah uviedol, že to, čoho bol svedkom v posledných rokoch, mu sťažilo podporu politiky jordánskych inštitúcií.

hamzah a jeho odkaz

„Dospel som k záveru, že moje osobné presvedčenie a zásady, ktoré mi vštepil môj otec (zosnulý kráľ Husajn), nie sú v súlade s cestou, smernicami a modernými metódami našich inštitúcií,“ napísal.

„V otázke úprimnosti k Bohu a svedomiu nevidím nič iné, len prekročiť a opustiť titul princa. Mal som veľkú česť slúžiť svojej milovanej krajine a svojmu drahému ľudu počas rokov môjho života.“

„Zostanem taký, aký som vždy bol a kým budem žiť, verný nášmu milovanému Jordánsku.“

Hamzah (42) bol vymenovaný za korunného princa, keď v roku 1999 zomrel kráľ Husajn a kráľom sa stal Abdullah. No o päť rokov neskôr tento titul stratil, keď Abdullah dosadil za dediča svojho vlastného syna.

hamzah

Minulý rok bol umiestnený do domáceho väzenia po tom, čo vzniesol obvinenia z korupcie a autoritárskeho režimu. Spor otriasol imidžom Jordánska ako útočiska stability na nepredvídateľnom Blízkom východe.

Jeho nedeľné vyhlásenie je stručné. Povedal, že bude naďalej slúžiť Jordánsku vo svojom súkromnom živote, bez toho, aby spomenul kráľa alebo akúkoľvek svoju budúcu úlohu.

Minuloročná kríza podnietila veľké západné a regionálne mocnosti, aby sa postavili za kráľa Abdalláha a vyjadrili zriedkavú verejnú podporu pre oddaného spojenca USA. Ten hrá kľúčovú úlohu v regionálnej bezpečnosti.

Panovník povedal, že kríza bola „najbolestivejšia“, pretože prišla z vnútra kráľovskej rodiny.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: aljazeera.com, bbc.com, twitter | Foto: wwikipedia, twitter

reklama