Žiť dlhý a zdravý život je cieľom mnohých ľudí. Veľká nová štúdia vybrala osem druhov správania spojených s dlhovekosťou. Všetky vieme uskutočniť!?

Čo hovorí štúdia

Štúdia , ktorá bola prezentovaná na konferencii American Society for Nutrition’s Nutrition 2023, zistila, že ľudia, ktorí si v strednom veku osvoja osem návykov zdravého životného štýlu, môžu očakávať dlhší život ako tí, ktorí majú málo alebo žiadne z týchto návykov.

život
ilustračný obrázok

Aké sú kľúčové zistenia?

Vedci zistili, že nasledujúce návyky sa spájajú s podstatne dlhším životom:

  • Byť fyzicky aktívny
  • Bez závislosti od opioidov
  • Nefajčiť
  • Zvládať stres
  • Mať dobrú stravu
  • Nie pravidelne nadmerné pitie
  • Mať dobrú spánkovú hygienu
  • Mať pozitívne sociálne vzťahy

Vedci zistili, že muži, ktorí si osvojili všetkých osem návykov do veku 40 rokov, podľa predpovedí budú žiť v priemere o 24 rokov dlhšie ako muži, ktorí žiadny z týchto návykov nemajú. Ženy, ktoré majú všetky tieto návyky, budú podľa zistení žiť o 21 rokov dlhšie ako ženy bez týchto návykov.

život
ilustračný obrázok

Čo si myslia odborníci

Zistenia sú „v súlade so súborom dôkazov, ktoré dokazujú, že zdravé návyky vedú k zlepšeniu kvality života a zvyčajne k dlhšiemu životu a k menšiemu počtu chronických zdravotných stavov,“ povedal Dr. Thomas Boyden, riaditeľ Corewell Health pre preventívnu kardiológiu a srdcovú rehabilitáciu. Osem spôsobov správania je „základným kameňom starostlivosti založenej na usmerneniach pre väčšinu chronických zdravotných stavov“, vrátane vysokého krvného tlaku, cukrovky, vysokého cholesterolu, nadmernej hmotnosti, srdcových chorôb a úzkosti a depresie, hovorí.

„Zistenia štúdie potvrdzujú veľa vecí, o ktorých vieme, že sú pravdivé o zdravej dlhovekosti,“ hovorí Dr. Scott Kaiser. „Mnohé z týchto faktorov nám pomôžu tešiť sa z väčšieho zdravia. Dokonca aj pri chronických ochoreniach,“ Taktiež sa vyjadril, „Na vzťahoch naozaj záleží,“. „Sociálne spojenie je dôležitou súčasťou zdravia a pohody.“

život
ilustračný obrázok

Prečo na tom záleží

Zistenia podčiarkujú, aký veľký význam má životný štýl pre zdravie, tvrdí Boyden. „Na rozdiel od zdravých návykov, lekárske ošetrenia a postupy riešia symptómy a komplikácie chronických chorobných stavov, ale nezabránia ani nezvrátia tieto stavy,“ hovorí. „Aj keď nikto z nás nevie, ako dlho môžeme žiť, kľúčom k dlhému zdravému životu je zameranie sa na návyky zdravého životného štýlu. Čistý život skutočne nič nenahradí.

„Najväčší prínos bol zistený u ľudí, ktorí mali týchto osem návykov od svojich 40 rokov“ hovorí Kaiser. „Nikdy nie je príliš skoro začať myslieť na zdravé starnutie a nikdy nie je neskoro.“

Možno ťa zaujme!?

Zdroj : yahoo.com / FOTO : freepik.com