Chystáš sa na dovolenku? Tu sú technické tipy, ako udržať svoje osobné informácie v bezpečí domova!?

Predtým, ako nastúpiš do lietadla alebo nasadneš do auta, prečítaj si tieto tipy, aby si bol/a na svojej ďalšej dovolenke v bezpečí. Tieto tipy ti zaručene pomôžu.

1. Nezverejňuj fotky svojho palubného lístka ani iných cestovných dokumentov

Palubné lístky zobrazujú tvoje celé meno, číslo lístka a záznam mena cestujúceho. Tento šesťmiestny kód aj tvoje priezvisko umožňujú komukoľvek prístup k informáciám o tvojej rezervácii online. To isté platí pre tvoj preukaz, pas, víza alebo iné identifikačné dokumenty. Zlodeji dávajú pozor na akýkoľvek detail, ktorý môžu použiť.

tipy
ilustračný obrázok

2. Sleduj, čo robíš na verejnej Wi-Fi

Dômyselný kyberzločinec môže použiť otvorené siete na zachytenie tvojich údajov. Pravidlo č. 1: Nikdy nepoužívaj verejné pripojenie na online bankovníctvo alebo prístup k súborom s citlivými informáciami ani na prihlásenie sa do dôležitých účtov.

3. Udržuj atmosféru tajomstva

Zdieľanie tvojej aktuálnej polohy so svojimi kamarátmi na sociálnych sieťach je do očí bijúca pozvánka: Môj dom je prázdny! Najlepšie by si s uverejnením fotiek z dovolenky a aktualizácií mal/a počkať, kým sa vrátiš domov.

4. Udržuj svoje ubytovanie v súkromí

Podliezavý človek by s týmito informáciami v nesprávnych rukách mohol urobiť veľa. Ak musíš zdieľať váš hotel tak sa drž mesta alebo všeobecného regiónu. Počkaj, až sa vrátiš domov, aby si sa pochvál/a svojim novým obľúbeným hotelom.

tipy
ilustračný obrázok

5. Dôkladne skontroluj nastavenia polohy

Niektoré aplikácie sociálnych médií automaticky označujú tvoju polohu na obrázkoch, nahláseniach alebo aktualizáciách. Dôkladne skontroluj svoje príspevky a uisti sa, že nie sú povolené značky automatického určovania polohy. Ak sú, môžeš to upraviť v nastaveniach alebo ich odstrániť v každom príspevku.

6. Podrobnosti sú tiež súkromné

Uverejnenie denného rozpisu tvojej cesty je vážna chyba v nesprávnych rukách. Ak povieš svetu, že v sobotu pôjdeš šnorchlovať, zločinec vie: „Skóre! Hotel je prázdny!“

7. Dávaj si pozor na verejné nabíjacie stanice

S jednoduchým USB káblom môže kyberzločinec nainštalovať malvér alebo nasávať dáta z každého zariadenia, ktoré sa pripája na nabíjanie.

tipy
ilustračný obrazok

8. Použi dvojfaktorovú autentifikáciu

Dvojfaktorová autentifikácia pridáva úroveň zabezpečenia tým, že okrem hesla vyžaduje aj druhý spôsob identifikácie toho, že hľadáš prístup k účtu ty. Áno, pridáva ďalší krok, ale môže zabrániť prístupu hackerov, ak bude tvoje heslo prezradené.

9. Buď vyberaví v tom, kde používaš kreditnú kartu

Nepoužívaj svoju kreditnú kartu len tak hocikde. Veľkým cieľom sú bankomaty a čerpacie stanice vo vidieckych oblastiach bez bezpečnostných kamier. Ak máš zvláštny pocit, drž sa hotovosti alebo vstavaných platobných možností v telefóne.

10. Sleduj svoju techniku

Aj pár sekúnd stačí na to, aby niekto potiahol tvoje zariadenie. Za pár minút môže niekto nainštalovať spyware alebo iný škodlivý softvér, o ktorom nikdy nebudeš vedieť, že tam je.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj : usatoday.com / FOTO : freepik.com