Taliansku verejnosť pobúril turista, ktorý v rímskom Koloseu vyryl do kameňa meno svojej priateľky. Videozáznam z jeho činu sa v pondelok dostal na sociálne siete, kde si vyslúžil kritiku. Odsúdil ho aj taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano.

„Je mimoriadne hanebné a prejavom veľkého nedostatku kultúry, keď turista poškodzuje jedno z najznámejších miest na svete, časť historického dedičstva,“ povedal Sangiuliano. Zároveň vyjadril vieru v to, že vinník bude nájdený a potrestaný.

Pred niekoľkými rokmi dostal ruský turista za podobný čin pokutu 20.000 eur. Najnovší neznámy vandal by podľa talianskych médií mohol v prípade dolapenia čeliť obdobnej pokute.

Rímske Koloseum postavili v rokoch 70 až 80 n. l. Tento najväčší amfiteáter na svete využívali starovekí rímski cisári na verejné popravy a vtedajšie krvavé, divácky atraktívne športy, ako boli gladiátorské zápasy či boje s divými zvieratami – to všetko pred davom až 50.000 ľudí. Koloseum v súčasnosti každoročne navštívi približne milión turistov.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik