Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne preveruje v rámci Slovenska viacero prípadov podozrenia z volebnej korupcie. Uviedla to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Dodala, že podrobnejšie informácie poskytnú, keď to situácia dovolí.

,,Policajti naďalej zostávajú v teréne a dohliadajú na nerušený priebeh spojených volieb a na verejný poriadok,“ pripomenula hovorkyňa Bárdyová.

Ak niekto disponuje informáciami smerujúcimi k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu spojených volieb, treba ich oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo polície 158.

Hoci ide o spojené voľby, volič ich bude odlišovať farebne. Po hlasovaní vloží lístky do obálky a schránky s farbou, ktorá prislúcha konkrétnym voľbám. Komunálne voľby budú mať bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov (VÚC) modrú farbu.

Spojené voľby 2022: NAKA preveruje viacero prípadov podozrenia z volebnej korupcie
Zdroj: Ministerstvo vnútra

Peniaze a darčeky za krúžkovanie vybraného kandidáta

Volebnej korupcie sa dopustí ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, aby volil alebo hlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo sa nezúčastnil volieb. Alebo z toho dôvodu buď priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe.

Volebná korupcia sa týka aj toho, kto v súvislosti s výkonom práva voliť priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok na vyššie spomenuté účely.

Za vynášanie nepoužitých hlasovacích lístkov hrozí pokuta

Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý dostane pokutu 33 eur, upozorňuje na to ministerstvo vnútra.

V obci Zlaté Klasy, okres Dunajská Streda, údajne dochádza k volebným podvodom. Využívajú na to ľudí z osady:

,,Niekto vynesie prázdny volebný lístok, ten zakrúžkovaný nesie ďalší dnu a vynáša svoj prázdny. Za plentu chodia 3-4 spolu,“ napísal čitateľ TV novín s tým, že v osade sa podobné podvody diali aj pri posledných voľbách. 

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR & tvnoviny.sk | Foto: Getty Images & Ministerstvo vnútra