Vo veku 87 rokov zomrel v piatok americký rockandrollový spevák, skladateľ a klavirista Jerry Lee Lewis. Umelec odišiel prirodzenou smrťou vo svojom dome v štáte Mississippi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Jerry Lee Lewis zohral kľúčovú úlohu pri formovaní rock’n’rollu v 50. rokoch. Zaradil sa tak medzi ostatné hviezdy ako Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard, Carl Perkins, Johnny Cash, Fats Domino či Buddy Holly. Neskôr sa venoval aj hudobnému žánru country.

Rodák zo štátu Louisiana začal hrať na klavír, keď mal deväť rokov. Prezývali ho „The Killer“, pričom bol opisovaný ako „prvý veľký divoký muž rock’n’rollu a jeden z najvplyvnejších klaviristov 20. storočia“.

Medzi jeho najväčšie hity patria Great Balls of Fire, Whole Lotta Shakin‘ Goin‘ On, ako aj pieseň Breathless. V roku 1989 o ňom nakrútili životopisný film s Dennisom Quaidom v hlavnej úlohe.

Lewis má na konte približne 40 štúdiových albumov. Jeho tvorba ovplyvnila mnoho osobností svetovej hudobnej scény, a to vrátane Johna Lennona alebo Eltona Johna.

V roku 1986 Lewisa uviedli do Rockandrollovej siene slávy. Neskôr, v roku 1989, dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. V roku 2005 mu udelili aj cenu Grammy za celoživotné dielo. Lewis bol až sedemkrát ženatý a zanechal po sebe šesť detí. Jeho bratrancom je televízny kazateľ Jimmy Swaggart.

Zaspomínajme si

Čítajte tiež:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Getty Images | Video: YouTube