Západ sa musí pripraviť na dlhý boj, keďže ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine uchyľuje k opotrebovávacej vojne. V nedeľu to uviedol britský premiér Boris Johnson. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News, ktorá citovala z jeho rozhovoru pre britské noviny The Sunday Times.

,,Obávam sa, že sa musíme zoceliť na dlhú vojnu, keďže sa Putin uchyľuje k opotrebovávacej vojne snažiac sa rozdrviť Ukrajinu čistou brutalitou,“ uviedol Johnson.

Spojené kráľovstvo musí podľa jeho slov spoločne s partnermi zabezpečiť, aby mala Ukrajina strategickú odolnosť na prežitie a nakoniec dokázala zvíťaziť.

,,Všetko bude závisieť od toho, či Ukrajina dokáže posilniť schopnosť brániť svoje územie rýchlejšie, ako dokáže Rusko obnovovať svoje útočné sily. Našou úlohou je získať Ukrajine čas,“ dodal Johnson.

Použitie sily pre vlastné ciele

Britský premiér tvrdí, že žiadna krajina nebude v bezpečí, ak sa Rusku podarí získať ukrajinské územie. To by povzbudilo každého diktátora k používaniu sily na presadzovanie vlastných ambícií. Podľa Johnsona sa tomu dá zabrániť tým, že krajiny zabezpečia, aby Ukrajina dostávala zbrane, vybavenie, muníciu a výcvik rýchlejšie ako agresor.

V piatok britský premiér navštívil Kyjev, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta uviedol, že obaja lídri spolu diskutovali o dodávkach ťažkých zbraní a systémov protivzdušnej obrany.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Getty Images