Britský premiér Boris Johnson sa zúčastnil na večierku v sídle vlády v januári 2021, keď v Británii platil prísny lockdown. Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke denník The Guardian.

Spomínaná párty sa uskutočnila 14. januára 2021 v sídle úradu premiéra na Downing Street 10. Išlo o rozlúčku s dvoma odchádzajúcimi zamestnancami. Účastníci večierka údajne pili šumivé víno a premiér Johnson sa tam zdržal asi päť minút.

V čase konania párty platil v Británii prísny zákaz vychádzania, ktorý vstúpil do platnosti 6. januára 2021. Ľudia mohli svoje domovy opustiť, samozrejme, len v nevyhnutných prípadoch.

Druhá tajomníčka britského úradu vlády Sue Grayová v súčasnosti vyšetruje možné porušenia pandemických opatrení na viacerých večierkoch počas lockdownu. Jej vyšetrovanie podľa denníka The Guardian prinieslo informácie aj o spomínanom večierku zo 14. januára 2021.

Johnson sa podľa tohto denníka, ktorý sa odvoláva na výsledky vyšetrovania, zúčastnil aj na ďalších dvoch večierkoch v máji a júni minulého roka.

Premiér Johnson sa ospravedlňuje

Úrad britského premiéra sa k správam o premiérovej účasti na týchto troch večierkoch odmietol vyjadriť, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Možné porušenie pandemických pravidiel na večierkoch počas lockdownu okrem Grayovej vyšetruje aj londýnska Metropolitná polícia (MPS).

Johnson sa v pondelok na pôde britského parlamentu ospravedlnil za viacero večierkov na Downing Street 10, ktoré sa konali počas lockdownu a boli potvrdené v predbežnej správe Sue Grayovej, zverejnenej 31. januára.

Premiér je podľa svojich vyjadrení odhodlaný zotrvať vo funkcii. Viacerí opoziční politici i členovia jeho vlastnej Konzervatívnej strany však žiadajú jeho odstúpenie.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Jessica Taylor / UK Parliament & Amer Ghazzal / Alamy | Video: YouTube