Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že ukrajinskí vyšetrovatelia dostávajú správy o „stovkách prípadov znásilnenia“ v oblastiach, ktoré donedávna okupovali ruské vojská. Tieto správy pritom hovoria i o sexuálnom zneužívaní malých detí. Informovala o tom agentúra AFP.

,,V oblastiach oslobodených od okupantov pokračuje zaznamenávanie a vyšetrovanie vojnových zločinov spáchaných Ruskom. Takmer každý deň nájdeme nový masový hrob – tisíce a tisíce obetí, stovky prípadov mučenia. Nachádzame stále telá v kanáloch a pivniciach,“ uviedol Zelenskyj v príhovore pred litovským parlamentom.

Prezident Zelenskyj taktiež vyhlásil, že boli zaznamenané stovky prípadov znásilnenia vrátane mladých dievčat a veľmi malých detí, dokonca aj bábätka. Na toto posledné vyjadrenie najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny reagoval litovský prezident Gitanas Nauséda slovami, že je „nemožné si predstaviť väčšiu hrôzu“.

Znásilnenie sa vníma ako zbraň, ktorá zraňuje a navždy mení životy

Podľa ľudskoprávnych organizácií sa znásilnenie používa na Ukrajine ako vojenská zbraň. Ruské jednotky obvinili z toho, že na Ukrajine, najmä v okolí Kyjeva, odkiaľ sa prednedávnom stiahli ruské vojská, páchajú vojnové zločiny. Moskva tieto obvinenia odmieta, píše AFP.

Po ústupe ruských vojakov z okupovaných ukrajinských miest a dedín sa na povrch dostávajú hrôzy, aké na civilnom obyvateľstve páchali. Jeden z nich si na Ukrajine natočil video, ako zneužíva ročné bábätko. Dieťatko znásilňoval pomocou kefky na mihalnice, jeho zvrhlé vyčíňanie nemluvňa rozplakalo. Čas a miesto natáčania videa nie sú známe, vieme len totožnosť vojaka, ktorého identifikovali pod menom Alexej Byčko a následne ho polícia zatkla.

V iných prípadoch sa deti stali svedkami toho, ako ruskí vojaci znásilňujú ich mamy, pričom jedna z matiek nakoniec umrela v dôsledku zranení.

,,Znásilnenie je vojenská zbraň. Hoci ešte nepoznáme úplný rozsah jeho použitia na Ukrajine, už teraz je jasné, že bol súčasťou ruského arzenálu. Ženy sú znásilňované pred svojimi deťmi, dievčatá pred svojimi rodinami, ako úmyselný akt podrobenia. Znásilnenie je vojnový zločin,“ napísala britská veľvyslankyňa na Ukrajine Melinda Simmons.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: pixabay.com & Twitter

Reklama