Vesmírna agentúra intenzívne premýšľa, či kozmickú loď pošle na takzvaný „vesmírny cintorín“ na najodľahlejšom mieste na Zemi. NASA zvažuje, či v najbližších desiatich rokoch zabiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) jej nárazom do oceánu.
Bod Nemo, latinsky „nikto“, je ideálnym miestom na potopenie vyradených satelitov, vesmírnych staníc a rakiet, pretože je to najvzdialenejší bod od zeme. Najbližší ľudia sú astronauti na ISS, ktorí lietajú tesne pod 400 km nad zónou, ktorú vesmírne agentúry od roku 1971 využívajú ako skládku odpadu. Americký prezident Joe Biden sľúbil, že bude pokračovať v prevádzke ISS do roku 2030, ale jej dlhodobá budúcnosť nie je rozhodnutá, pretože starne a nie je možné ju opraviť.
Správca NASA Bill Nelson označil vesmírnu loď za „maják mierovej medzinárodnej vedeckej spolupráce“, ktorá existuje už viac ako 20 rokov. Od jeho spustenia v roku 1998 do plávajúceho laboratória vstúpilo približne 244 astronautov, ale všetky ciele jeho misie budú dosiahnuté do konca tohto desaťročia. Otázkou však stále zostáva, čo robiť so súčasnou ISS, ktorá nemôže zostať navždy na nízkej obežnej dráhe Zeme, pretože by mohla naraziť do satelitov a vytvoriť nebezpečný vesmírny odpad. Namiesto toho NASA plánuje pomaly znižovať svoju výšku, kým ju zemská atmosféra nepritiahne bližšie a rýchlejšie a nepošle do mora.
Mohlo by Vás zaujímať…
Zdroj: mirror.co.uk|Foto: MIRROR.CO.UK/GETTY IMAGES/SCIENCE PHOTO LIBRARY RF