V prípade nedeľnej (17. 7.) streľby na Alibernetovej ulici v bratislavskom Novom Meste a na základe výsledkov pitvy zavraždenej ženy došlo k zmene právnej kvalifikácie, a to z trestného činu zabitia na obzvlášť závažný zločin vraždy. Polícia tiež zistila totožnosť zavraždenej, má ísť o 68-ročnú susedu páchateľa, ktorá bola nezvestná od novembra 2021. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Polícia v súvislosti s prípadom vykonala štyri domové prehliadky, prehliadky nebytových priestorov i motorového vozidla. „Z doposiaľ vykonaných úkonov a zistení možno dôvodne predpokladať, že žena bola zastrelená v chodbe bytu na Tokajíckej ulici. Predbežné znalecké skúmanie ukázalo, že príčinou jej smrti boli strelné poranenia v oblasti hlavy a krku,“ priblížil Szeiff. Páchateľ následne jej telo rozštvrtil a preniesol na Alibernetovú ulicu, kde sa jej telesných pozostatkov snažil zbaviť v podomácky vyrobenej peci.

Foto: facebook Polícia SR

Strelné zbrane aj odborná literatúra

Polícia tiež zaistila osem strelných zbraní typu Glock, ktoré mal páchateľ spolu s približne 10.000 nábojmi uskladnené v jednom z bytov. Okrem strelných zbraní boli nájdené aj chladné zbrane, nože, mačety či odborná literatúra z oblasti kriminalistiky a zápisky súvisiace so stavbou pece. Počas domovej prehliadky v chate na Alibernetovej ulici boli nájdené odevné zvršky, hodinky a okuliare patriace zavraždenej žene.

Polícia prijala v nedeľu krátko po 8.00 h oznámenie o streľbe na hasičov, ktorí boli vyslaní k požiaru chatky. Jeden hasič utrpel strelné poranenie horných končatín. Po vstupe na pozemok bolo nájdené telo muža, pravdepodobne strelca, bez známok života. Vedľa muža sa podľa polície nachádzala aj krátka strelná zbraň. Polícia začala v tomto prípade viacero trestných stíhaní.

Foto: facebook Polícia SR

Celý príspevok polície:

V nedeľu (17.07.2022) sme krátko pred 08.00h sme prijali na linke 158 informáciu o streľbe na príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, ktorí boli vyslaní na Alibernetovú ulicu v mestskej časti Nové mesto. V zmysle oznámenia tu malo dochádzať k silnému zadymeniu vychádzajúcemu z areálu jednej zo záhradných chatiek. Po príchode na miesto oznámenia príslušníci Hasičského a záchranného zboru nadviazali komunikáciu s mužom, ktorý obsluhoval zdroj zadymenia – vlastnoručne upravenú kovovú piecku. Muž po krátkej chvíli vytiahol krátku strelnú zbraň, s ktorou následne zranil dvoch zasahujúcich hasičov. Tí boli prevezení do nemocnice k ošetreniu. Na miesto boli bezodkladne privolané viaceré jednotky poriadkovej polície, avšak po ich príchode na miesto incidentu našli strelca bez známok života so strelným poranením v oblasti hlavy. Vedľa neho sa nachádzala aj krátka strelná zbraň.

Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky začal v ten istý deň (17.07.2022) trestné stíhanie vo veci trestného činu vraždy v štádiu pokusu. Zároveň bolo zo strany vyšetrovateľa začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu zabitia – k násilnej smrti podozrivého a rovnako aj trestné stíhanie vo veci trestného činu zabitia v súvislosti s nálezom telesných pozostatkov neznámej osoby, ktoré boli nájdené na pozemku rodinného domu na uvedenej adrese.

Policajti bratislavskej krajskej kriminálky dňa 18.07.2022 vykonali štyri domové prehliadky, prehliadky nebytových priestorov a motorového vozidla. Jednalo sa o byty a objekty, ktoré v minulosti páchateľ využíval prípadne miesta, kde bol zaznamenaný jeho pohyb. Z doposiaľ vykonaných úkonov a zistení možno dôvodne predpokladať, že poškodená žena bola zastrelená v chodbe bytu na Tokajíckej ulici. Predbežné znalecké skúmanie ukázalo, že príčinou jej smrti boli strelné poranenia v oblasti hlavy a krku. Páchateľ sa snažil miesto činu zakryť a upratať, čo však aj napriek jeho snahe znalci z KEÚ PZ dokázali detekovať. Následne bolo jej telo rozštvrtené a prenesené na Alibernetovú ulicu, kde sa snažil páchateľ telesných pozostatkov ženy zbaviť v podomácky vyrobenej peci.

Na základe výsledku z pitvy došlo k zmene právnej kvalifikácie vo veci nálezu telesných pozostatkov z trestného činu zabitia na obzvlášť závažný zločin vraždy.

Počas výkonu procesných úkonov bolo zaistených 8 strelných zbraní typu GLOCK, ktoré mal spolu s cca. 10.000 ks nábojov uskladnené v jednom z bytov. Okrem strelných zbraní boli nájdené aj chladné zbrane, nože, mačety ako aj odborná literatúra z oblasti kriminalistiky a zápisky súvisiace so stavbou pece ako aj s iným konaním páchateľa. V rámci vyšetrovania bolo aj zistené, že páchateľ bol fanúšikom strelných zbraní.

V rámci výkonu operatívnej činnosti bola vopred vytipovaná totožnosť poškodenej, ktorá bola následnými procesnými úkonmi aj potvrdená. V rámci domovej prehliadky v chate na Alibernetovej ulici boli nájdené odevné zvršky, hodinky a okuliare patriace poškodenej žene, ktoré v prvotnom štádiu opoznali osoby z jej okruhu známych. Podľa operatívnych zistení sa jednalo o 68-ročnú susedu páchateľa, ktorá bola nezvestná od mesiaca november 2021. Následne túto skutočnosť potvrdilo aj znalecké skúmanie.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!?, foto: Polícia SR, Freepik